Poistenie nehnuteľností na Slovensku stále nedosahuje úroveň, ktorú by ste čakali v krajine s rastúcimi cenami bývania a častejšími extrémami počasia. Analytici na nízke krytie upozorňujú dlhodobo. Trh však neponúka jedno „oficiálne“ číslo, o ktoré by ste sa vedeli oprieť. Najčastejšie preto pracujete s odhadmi a prieskumami, ktoré sa v závere zhodujú: veľká časť bytov a domov zostáva bez poistky.

Slovenská asociácia poisťovní odhaduje, že poistenie má približne 40 až 50 percent rezidenčných nehnuteľností. Asociácia tento odhad skladá z údajov Štatistického úradu SR o počte bytov a rodinných domov a z interných dát poisťovní. Zároveň upozorňuje, že ľudia častejšie poistia dom než byt. Rozdiel medzi domami a bytmi má podľa odhadov približne 20 percentuálnych bodov. Inými slovami, práve bytový fond zostáva častejšie bez ochrany, uvádza portál TREND.

Čiastočné potvrdenie priniesol aj Eurobarometer z predminulého roka. Podľa prieskumu má na Slovensku poistenie bývania približne 58 percent domácností, kým priemer EÚ dosahuje 62 percent. Slovensko teda za priemerom zaostáva, hoci medzi najhoršie krajiny prieskum nezaradil. Na chvoste sa objavili Lotyšsko a Grécko s 33 percentami a Chorvátsko s 34 percentami. Naopak, výrazne vyššie čísla ukázali Francúzsko (86 percent), Fínsko (84 percent) a Dánsko (81 percent).

bývanie
Zdroj: Pixabay.com/Schluesseldienst

Poistenie ako medzinárodný problém

Pri medzinárodných porovnaniach však narazíte na problém. Krajiny používajú odlišné poistné pravidlá, rôzne produkty a časť poisťovní pôsobí ako pobočka zahraničných subjektov. Preto sa ťažko hľadajú jednotné štatistiky. Európsky orgán pre poisťovníctvo a dôchodkové zabezpečenie zároveň uvádza, že vo väčšine krajín zostáva poistenie domácností pod hranicou 50 percent.

Najväčší dopad nízkeho krytia vidno pri veľkých živelných udalostiach. Keď príde povodeň alebo víchrica a zasiahne celé regióny, náklady sa nerozložia na poistný trh. Do popredia vstúpi štát a verejné peniaze. Pomoc sa často dostane aj k vlastníkom bez poistenia, pretože spoločnosť nechce nechať ľudí bez strechy nad hlavou.

Tým však vzniká nepríjemný paradox. Majitelia s poistkou platia škody dvakrát. Najskôr cez poistné, ktoré si poctivo hradia, a potom aj cez dane, z ktorých štát pomáha tým, ktorí krytie nemajú. Nízke poistenie nehnuteľností tak nepredstavuje len osobné riziko. V praxi ide aj o problém, ktorý sa pri veľkých škodách rozleje na celú krajinu.