V polovici decembra nás vo veku 88 rokov opustil jeden z najvplyvnejších architektov našej doby sir Richard Rogers. Rogers bol považovaný za jedného z hlavných priekopníkov hi-tech architektúry a je držiteľom prakticky všetkých väčších architektonických ocenení a tiež nositeľom britského šlachtického titulu Lord. Pozrime sa spoločne ktorých 5 jeho stavieb sa navždy zapíše do dejín architektúry.
Roger’s house
Jedna z prvých realizácii Richarda Rogersa bol dom pre jeho rodičov. Sám Rogers dom opísal ako najúspešnejší malý projekt, na ktorom sa podieľal. Význam budovy z architektonického hľadiska bol ocenený zaradením do zoznamu triedy II. Ed Vaizey pri oznámení zaradenia do zoznamu povedal: „Toto je vynikajúci a inovatívny príklad hi-tech domu, ktorý jednoznačne obstál v skúške časom…majstrovské dielo z jedného z najnápaditejších a najvzrušujúcejších období výstavby súkromných domov v tejto krajine.“
Foto: Iwan Baan
Centre Pampidou
Azda najväčšiu slávu Rogersovi priniesla kontroverzná budova Pampidou. Táto galéria moderného umenia v Paríži zmenila dovtedy zaužívaný postoj ku galériám ako monumentov pre úzku skupinu ľudí na budovu otvorenú pre každého. Stala sa miestom, kde sa mohli ľudia stretávať a spoznávať umenie. Centre Pompidou je dnes navštevovanejšou stavbou ako Eiffelova veža. V roku 2007 získalo dielo Pritzkerovu cenu a Rogers tak získal miesto v dejinách architektúry ako ten „čo obrátil architektonický svet naruby“.
Foto: RSHP
Budova poisťovne Lloyd‚s
Na úspech Centre Pompidou naviazal Rogers ďalším slávnym projektom a to budovou poisťovne, ktorú navrhol do starej finančnej štvrte Londýna. Aj tento projekt sa nesie v duchu hi-tech a to nielen v jeho exteriéry ale aj v pôsobivom interiéri so 60 metrov vysokým átriom.
Foto: Lloyd’s
The Hammersmith Maggie’s Centre
Budova navrhnutá Rogersom pre charitu venujúcu sa starostlivosti o ľudí s rakovinou vyhrala najprestížnejšie britské ocenenie RIBA v roku 2009.Táto pokojne sebavedomá budova je nepochybne útočiskom pre tých, ktorým bola diagnostikovaná rakovina. Úspech spoločnosti Rogers Stirk Harbour + Partners spočíva vo vytvorení úplne neformálneho útočiska podobného domovu, ktorý pomáha pacientom naučiť sa žiť s rakovinou.
Foto: R. Bryant Arcaid London
Drawing Gallery
Táto stavba, ktorá sa otvorila v lete 2020 sa navždy zapíše do histórie ako posledná realizácia tohto slávneho architekta pred jeho odchodom do dôchodku. Galéria sa nachádza v Château La Coste, čo je 500-akrová oblasť výnimočných prírodných krás a je to medzinárodne známa destinácia pre umenie a architektúru. Budova, navrhnutá tak, aby mala čo najľahší dotyk s oblasťou, vyčnieva nad husto zalesneným miestom. Jeho jemné spoje a výrazné prvky podporujú ľahkú extrudovanú galériu, obloženú prírodnou saténovou oceľou, jemne zrkadliacou okolitú krajinu. Budova síce má priemyselný charakter, ale s elegantnými ručne vyrobenými detailmi, je sochou v tejto krajine.
Foto: James Reeve