Nemocnica novej generácie bude súčasťou novovznikajúcej štvrte Bory. Popri nemocnici sa tento rok začína aj s výstavbou ubytovacích kapacít pre zdravotnícky personál.

Prvá veľká súkromná nemocnica sa bude nachádzať v bratislavskej štvrti Bory. Stavebné práce na jej výstavbe sa spustili už koncom roka 2018 a aktuálne je dokončená jej hrubá stavba. „Koncom minulého roka bola ukončená hrubá stavba Nemocnice Bory tak, aby bolo možné kontinuálne počas zimného obdobia pokračovať vysokým tempom v interiéri. Na fasáde boli osadené všetky okná, budova je teda kompletne uzavretá a je možné v nej dokonca kúriť dočasnými mobilnými jednotkami,“ uviedla Jana Fedáková, Komunikačný špecialista ProCare a Svet zdravia.

Plánový termín dokončenia nemocnice

Podľa dostupných informácií od investora by mala byť nemocnica plne funkčná v priebehu roka 2023.  Pôvodný termín bol január 2022, avšak pandémia koronavírusu sťažila stavebné práce a ich napredovanie. Celkové náklady na výstavbu dosahujú približne 240 miliónov eur. Samotná stavba nemocnice má stáť 110 miliónov eur, ďalších 75 miliónov si vyžiadajú technológie. Testovanie, uvedenie a projektový manažment má stáť 55 na miliónov eur.

Po dokončení by mala byť táto nemocnica najmodernejším zariadením svojho druhu na Slovensku. Ako uvádza portál Yimba.sk, „Svet zdravia skloňuje niektoré z kľúčových parametrov projektu, ku ktorým patrí 14 operačných sál, osem pôrodných izieb, moderný urgentný príjem alebo robotická prípravňa liekov. Kostrou činnosti má byť starostlivosť o matku a dieťa, srdcovocievne ochorenia, cievne mozgové ochorenia, onkologické ochorenia, úrazové lekárstvo a program pre poruchy metabolizmu a trávenia. Celkovo sa očakáva 35-tisíc hospitalizácií a 350-tisíc ambulantných vyšetrení za rok.“

Ubytovňa pre personál

Výstavba ubytovacích kapacít pre zdravotnícky personál by sa mala spustiť už čoskoro. „V auguste 2020 získal projekt ubytovne právoplatné stavebné povolenie a od tejto chvíle intenzívne prebieha príprava stavby. Štart samotnej výstavby je plánovaný na jar tohto roka s cieľom otvoriť ubytovňu v rovnakom období ako samotnú Nemocnicu novej generácie na Boroch,“ priblížila Jana Fedáková.


TIP: Sledujte nás aj na našom Facebooku.


Zdroj: www.yimba.sk, zdroj fotografií: www.nemocnica-bory.sk