Bratislavu čaká opäť ďalšia prestavba. V najbližších rokoch by malo na mieste súčasného Domu odborov na bratislavskom Trnavskom mýte vzniknúť celkom nové národné kultúrne a kongresové centrum (NKKC).

Spoločnosť Immocap Group

Spoločnosť Immocap Group, ktorá je od roku 2017 vlastníkom objektu a prislúchajúcich pozemkov, predstavila nedávno víziu Nového Istropolisu, ktorú vytvorila s holandským architektonickým štúdiom KCAP a jeho partnerským štúdiom Cityförster. „V prípade, že to bude aktuálne, budeme sa s týmto projektom uchádzať o verejné zdroje. Bolo by najideálnejším riešením, keby vznikla spolupráca medzi súkromným a verejným sektorom,“ pre Pravda.sk prezradil svoju predstavu generálny riaditeľ Martin Šramko.

Ako bude vyzerať Nový Istropolis?

V susedstve Trnavského mýta by mal vyrásť polyfunkčný komplex. Jeho súčasťou budú kancelárie, obchody, byty, ale aj spoločenská sála. Rovnako sa počíta aj s podzemnými garážami, námestím, zelenými nádvoriami, kaviarňami či cyklochodníkmi. Projekt je v súčasnosti v štádiu investičného zámeru. V roku 2022 by chceli získať potrebné povolenia, na prelome rokov 2022–2023 by chceli začať s výstavbou a dokončiť ju najneskôr v roku 2025.

Nový Istropolis – vizualizácia

Takto by mala vyzerať Multifunkčná sála, ktorá bude využívaná aj na rôzne koncerty.

Čo sa stane s bývalým Domom odborov?

Budúcnosť bývalého Domu odborov vyvolala v poslednom období veľa diskusií nielen medzi odbornou, ale aj laickou verejnosťou. Združenie odborníkov, zaoberajúce sa ochranou architektonického dedičstva (Docomomo) tvrdí, že hlavné mesto príde zbúraním budovy o najvýznamnejšie dielo povojnovej moderny. Podľa posledných vyjadrení developera bude táto budova zbúraná. Veľká časť kubánskeho mramoru, ktorým je v súčasnosti obložená budova, by však mala byť súčasťou nových fasád centra. Financovanie projektu označil investor za otvorené a rovnako nie je známy ani presný rozpočet, aj keď už teraz vieme, že pôjde o milióny eur.

Pozrite si video, v ktorom uvidíte, ako by mal Nový Istropolis už o pár rokov vyzerať, a čo všetko bude jeho súčasťou. Čo na to hovoríte?

Zdroj: Immocap Group