Slovensko sa môže pochváliť viacerými jedinečnými a unikátnymi múzeami, ktoré nám môže závidieť celý svet. Od Múzea Andyho Warhola v Medzilaborciach až po Múzeum Danubiana v Bratislave.

Múzeum Danubiana

Danubiana Meulensteen Art Museum, alebo skrátene Danubiana, je múzeum moderného umenia nachádzajúce sa približne 15 kilometrov južne od Bratislavy, v blízkosti mestskej časti Čunovo. Múzeum sa stalo jednou z najväčších dominánt nášho hlavného mesta Bratislavy a denne ho navštívia stovky domácich, ale aj zahraničných turistov a návštevníkov.

Danubiana

Danubiana

Architektúra múzea

Pôvodná idea budovy múzea predstavovala tvar lode šošovkovitého tvaru (rímskej galéry), o ktorú boli opreté drevené veslá. S týmto nápadom prišiel za slovenským architektom Petrom Žalmanom galerista Vincent Polakovič. Ten sa s touto ideou stotožnil, podobne ako aj holandský podnikateľ, zberateľ a mecenáš umenia Gerard Meulensteen. Následne sa uskutočnila architektonická súťaž, ktorej víťazom sa stal návrh Ing. arch. Jána Kukuľu. Ten sa po viacročnom pracovnom pobyte v Írsku vrátil na Slovensko, aby sa ako víťaz zhostil úlohy hlavného architekta dostavby múzea. Jeho koncept, v ktorom sa nové priestory radili lineárne popri brehu Dunaja pri zachovaní proporcie a dominantnosti pôvodnej budovy Danubiany, bol prijatý ako najlepšie riešenie.

G. Meulensteen sa rozhodol svoje múzeum venovať Slovensku a vláda SR poskytla následne finančné prostriedky na jeho dostavbu. Múzeum bolo dokončené v septembri 2014. V tom istom roku udelila medzinárodná porota tomuto dielu cenu „Stavba roka 2014“.

Aké expozície múzeum ponúka?

Od svojho otvorenia, v roku 2000, múzeum uskutočnilo desiatky výstav najprestížnejších osobností slovenskej, európskej, ale aj svetovej výtvarnej scény. Na oficiálnych stránkach múzea sú spomenutí umelci ako Joan Miró, Sam Francis, Karel Appel, Magdalena Abakanowicz, Lucebert, Walasse Ting, Antoni Clavé, Martín Chirino, Markus Prachensky, Ilona Kesserü Ilona, Jozef Jankovič, Rudolf Sikora, Vladimír Kompánek, Miroslav Cipár, Vladimír Popovič a ďalší.

Danubiana

Danubiana

Danubiana

Danubiana

Danubiana

Ak patríte k milovníkom moderného umenia, tak Múzeum Danubiana určite navštívte. Zážitok budete mať nielen zo samotných výstav, ale aj z miesta, kde je múzeum situované. 

Zdroj: danubiana.sk