Spálňa je jednou z ústredných miestností každého domova. Je útočiskom a oázou pokoja, a preto by ste jej zariaďovanie nemali podceňovať. Pripravili sme si pre vás niekoľko tipov, vďaka ktorým si môžete vytvoriť dokonalú spálňu aj vy.

Zvoľte jemné farby

Namiesto výrazných farieb zvoľte upokojujúce odtiene a paletu monochromatických tónov. Pamätajte na teóriu farieb: jemné odtiene modrej, levanduľovej alebo zelenej pôsobia upokojujúco a útulne. V spálni použite tónované verzie vašich obľúbených farieb a výsledok bude stáť za to.

Udržujte spálňu jednoduchú

Spálňa by mala vyzerať útulne, jednoducho a elegantne bez ohľadu na to, aký štýl preferujete. Pre ľahší pohyb nechajte medzi posteľou a bočnými stenami alebo rôznymi kusmi nábytku medzery. Zariaďte si spálňu iba tým, čo tam potrebujete. Posteľ, nočný stolík alebo dva, komoda a stolička sú nevyhnutnosťou. Zbytočne veľa nábytku vyvolá pocit toho, že miestnosť bude pôsobiť stiesnene. Rovnako to nepreháňajte s doplnkami, naaranžujte niekoľko rodinných fotografií, pridajte kvety a sviečky a hotovo.

spálňa
Zdroj: Unsplash

Zadovážte si dostatok úložného priestoru

Ukladajte oblečenie a iné veci mimo dohľad. Izba bude pôsobiť pokojnejšie a priestrannejšie. Využite na to skriňu, posteľ či nočný stolík. Uvidíte, že sa aj vďaka tomu budete v spálni cítiť príjemnejšie.

Nešetrite na obliečkach a posteľnom prádle

Vybavte svoju spálňu krásnymi a luxusnými obliečkami, ktoré dodajú miestnosti šmrnc a zároveň sú príjemné na dotyk. Nekupujte obliečky z menej ako 100 percentnej bavlny alebo ľanu s vysokým počtom vlákien.

Nezabudnite ani na osvetlenie

V spálni je dobré kombinovať rôzne možnosti osvetlenia. Malé žiarovky a lampy môžu slúžiť na čítanie a iné aktivity a centrálne osvetlenie dodá miestnosti svetlo vždy, keď to budete potrebovať. Nainštalujte samostatný vypínač pre každé svetlo v miestnosti, aby ste mohli byť selektívni a osvetľovať iba požadovanú oblasť.

spálňa
Zdroj: Unsplash

Spravte si zo spálne oázu pokoja

Skúste sa disciplinovať, aby ste mobilný telefón, počítač, televíziu či stacionárny bicykel nemali v spálni. Vytvorte si miesto určené len na odpočinok a relax. Nech už máte za sebou viac či menej náročný deň, táto miestnosť vám pomôže oddýchnuť si a nabrať novú energiu.