Incheba Expo Bratislava by mala prejsť v nasledujúcich rokoch zásadnou rekonštrukciou a na pravý breh Dunaja v hlavnom meste priniesť nové národné kultúrne a kongresové centrum.

Výstavisko Incheba Expo je najväčší výstavný komplex v Bratislave, nachádza sa v mestskej časti Petržalka. Pravidelne sa tam organizujú rôzne veľtrhy, výstavy či rôzne eventy, ktoré lákajú nielen domácich obyvateľov, ale aj zvyšok Slovenska či zahraničných návštevníkov.

Nová bratislavská Incheba

V predstavenom projekte NKKC bolo hlavným zámerom autora návrhu Ivana Kulifaja pokračovať v duchu diela slovenského architekta Vladimíra Dedečka a vhodne pracovať s existujúcim objektom a jeho okolím. „Exteriér v priamom okolí slúži aj pre verejnosť v rámci prepojenia zeleného pásu pri Dunaji a jemu pridružených funkcií. Najatraktívnejším prvkom pre funkcie kongresu je výhľad na hrad, centrum Bratislavy a Dunaj, čo je podložené výnimočnou polohou Incheby. Tá je nenahraditeľná nielen z vizuálneho, ale aj z funkčno-prevádzkového hľadiska v rámci širších vzťahov,“ približuje Kulifaj.

Nové centrum má mať 17 300 metrov štvorcových kongresových a reprezentačných priestorov, 15 000 metrov štvorcových zelene a 3500 parkovacích miest. „Plánujeme dať priestor všetkým druhom umenia, chceme sa stať obľúbeným centrom nielen pre hudobníkov, ale aj tanečníkov, výtvarníkov, sochárov či iných umeleckých tvorcov,“ povedal člen predstavenstva a výkonný riaditeľ Incheby Alexander Rozin ml. Projekt je podľa jeho slov možné zrealizovať do troch rokov.

Kto bude projekt realizovať?

O NKKC má záujem aj developer Immocap Group, ktorý na bratislavskom Trnavskom mýte, na mieste súčasného Domu odborov, začína s realizáciou projektu Nový Istropolis. Aj ďalší developer J&T Real Estate avizuje, že vie štátu ponúknuť pre NKKC niekoľko vhodných lokalít, a to v rámci svojich projektov Eurovea City či Nové Lido. Pri samotnej realizácii novej Incheby bude snahou získať aj štátnu dotáciu. „Kultúrne a kongresové centrum sme schopní manažovať tak, aby si nevyžiadalo žiadne dodatočné náklady na financovanie prevádzky, čím chceme prispieť k efektívnemu nakladaniu so štátnymi prostriedkami,“ vysvetľuje Rozin ml.

Incheba

Incheba

Incheba

Incheba

Zdroj: TASR, Zdroj fotografií: Incheba