Mesto Žilina vyhlásilo urbanisticko-krajinársko-architektonickú súťaž, ktorej cieľom je obnova verejného priestoru na Bulvári. Predpokladaná hodnota zákazky je približne 200 tisíc eur bez DPH.

Revitalizácia Bulváru

Žilina patrí k tým najväčším slovenským mestám a ponúka nejedno zaujímavé miesto či pamiatku. Verejný priestor na Bulvári je obľúbeným miestom nielen domácich obyvateľov, ale aj návštevníkov z celého Slovenska. „Z pohľadu mesta ide o historicky a priestorovo dôležité územie, ktoré má mimoriadny význam. Predmet súťaže je výnimočne zložitý práve vzhľadom na urbanistický detail, ktorý od celkového riešenia očakávame. Predpokladáme, že do revitalizácie Bulváru mesto v nasledujúcich rokoch investuje približne 2,5 milióna eur. Celkovú obnovu územia sme rozdelili na dve etapy, pričom aktuálne riešime nový Bulvár. Lokalita starého Bulváru prejde obnovou až následne, keďže realizáciu nám v aktuálnej situácii komplikujú nevysporiadané majetkovo-právne vzťahy,“ priblížil aktuálnu situáciu primátor Žiliny Peter Fiabáne.

Zilina
Zdroj: tikzilina.eu

Urbanisticko-krajinársko-architektonická súťaž

Mesto Žilina vyhlásilo súťaž, ktorej cieľom je obnova spomínaného verejného priestoru. „Súťaž by mala priniesť optimálny návrh prirodzeného prepojenia nadväzujúcich častí Ulice Antona Bernoláka s plynulými prechodmi, prienikmi a nadväznosťami vo vzťahu k budúcej revitalizácii pokračovania starého Bulváru, ako aj premostenia ulice Mostná. Očakávame komplexný návrh, ktorý celý vymedzený priestor navrhne atraktívnejším aj príjemnejším pre pobyt a pohyb na ulici a vhodne skombinuje frekventovaný pohyb s miestami oddychu,“ podotkol hlavný architekt mesta Žilina Rudolf Chodelka.

Architektonickú súťaž bude vyhodnocovať päťčlenná odborná komisia. „Všetky dokumenty, potrebné na vypracovanie žiadosti o účasť alebo ponuky v súťaži, sú k dispozícii na internetovej stránke mesta v časti Samospráva/Útvar hlavného architekta mesta,“ pre TASR priblížil bližšie informácie hovorca mesta Žilina Vladimír Miškovčík. Víťaz súťaže by mal byť známy vo februári 2021, kedy sa očakáva aj uzavretie zmluvy.

TIP NA ZÁVER

Určite vás o výsledkoch súťaže budeme informovať v niektorom z našich ďalších článkov. Ostaňte nám verní a nezabudnite nás sledovať aj na našom Facebooku, kde tiež pravidelne prinášame novinky a zaujímavosti zo sveta architektúry či dizajnu.

Zdroj: TASR