Harmonogram rekonštrukcie Slovenskej národnej galérie v Bratislave sa niekoľkokrát menil z rôznych dôvodov. Predovšetkým to bolo v dôsledku odhalenia nových konštrukčných skutočností. Koľko bude rekonštrukcia stáť a kedy by mala byť hotová?

Slovenská národná galéria 

Slovenská národná galéria, skrátene SNG, je vrcholná slovenská štátna umeleckohistorická, zberateľská, vedeckovýskumná a kultúrno-výchovná inštitúcia. V posledných rokoch na ňu nie je najkrajší pohľad kvôli prebiehajúcej rekonštrukcii.

Rekonštrukcia SNG

S rekonštrukciou SNG sa začalo približne v polovici januára 2016. Pôvodne bola plánovaná na 36 mesiacov, no kvôli viacerým neočakávaným problémom a po odhalení nových konštrukčných skutočností sa ešte stále pracuje na obnove budovy a jej priľahlých častiach. Do rekonštrukcie vstupuje totiž niekoľko budov, verejných priestorov a rieši sa aj rozsiahly areál na brehu Dunaja.

“Rekonštrukciu SNG a okolia nevnímame iba ako opravu chátrajúcich budov, ale ako komplexný reštart a jedinečnú možnosť ukázať, čo to znamená byť modernou galerijnou a kultúrnou inštitúciou v digitálnom veku. Chceli by sme, aby u nás po rekonštrukcii návštevníci nenašli iba umenie a vzdelávanie, ale aj kultúrny a kultivovaný verejný priestor, boli by sme radi aj dobrým mestským rezidentom,” uvádza sa na oficiálnych stránkach Slovenskej národnej galérie.

Kvalifikovaný odhad celkových investičných nákladov stanovil na jeseň 2019 na žiadosť Ministerstva kultúry SR Znalecký ústav v odbore stavebníctvo Stavebnej fakulty Technickej univerzity v Košiciach. „Odhad celkových nákladov bol určený vo výške 57 939 502 eur bez DPH, 69 527 402 eur s DPH,“ konkretizoval rezort pre bratislava.dnes24.sk. „Vrátane odporúčanej rezervy desať percent predstavuje celkový potrebný rozdiel na dofinancovanie 26 320 000 eur s DPH,“ dodáva.

Rekonštrukcia SNG by mala byť ukončená v nasledujúcich mesiacoch. I naďalej budeme sledovať posun v stavebných prácach a v niektorom z ďalších článkov vás určite budeme informovať o ich ukončení a sprístupnení galérie verejnosti. Nezabudnite nás pre to sledovať aj na našom Facebooku, aby vám neušlo nič z noviniek vo svete architektúry a dizajnu. 

Zdroj. sng.sk, bratislava.dnes24.sk

Zdroj fotografií: sng.sk – vizualizácia Ján Krížik

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu