Vajanského nábrežie v Bratislave bolo počas tohto leta ozvláštnené ruským kolom, ktoré denne lákalo domácich, ale aj zahraničných turistov. Vystriedali ho zaujímavé farebné kontajnery. Čo predstavujú?

Ruské kolo v Bratislave

Vyhliadkové koleso umiestnila mestská časť Bratislava – Staré Mesto na Vajanského nábrežie, povolila ho ako dočasnú kompenzáciu a príspevok pre podporu lokálneho turizmu v období koronakrízy a ako súčasť projektu „Leto na nábreží 2020“. V prevádzke bolo tri mesiace a nadobudnuté peniaze z jeho prevádzky sa chystá samospráva investovať do zveľadovania mestskej časti.


TIP: Prečítajte si článok Ako bude vyzerať nová bratislavská Incheba? Plány sú naozaj odvážne


Čo symbolizujú farebné kontajnery?

Po odstránení ruského kola boli na Vajanského nábreží inštalované zaujímavé farebné kontajnery. „Umelecké inštalácie, ktoré boli doteraz roztrúsené po Bratislave, sa stretli na jednom mieste. Ruské kolo, ktoré tu bolo počas leta, sme odstránili, tak ako sme sľúbili, a na jeho miesto prišlo umenie. Aj takýmto spôsobom chceme podporiť umelcov, ktorí teraz zažívajú naozaj náročné časy,“ povedala pre Bratislava.dnes24.sk starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová.

Projekt KUVYT sa skladá zo šiestich farebných kontajnerov s geometrickými útvarmi uprostred a je reakciou umelca Luba Mikleho na aktuálnu pandemickú situáciu. „Je to obdobie s ničím neporovnateľného zásahu do umeleckej tvorby, slobodného pohybu, ľudskej komunikácie, života dedín, miest, ale aj širších vzťahov a krajiny, ohrozenia zdrojov živobytia aj ekonomických systémov krajín,“ vysvetľuje Mikle.

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk

Vo večerných a nočných hodinách sa geometrické priezory objektov automaticky rozsvietia. Na Vajanského nábreží zostanú kontajnery ešte niekoľko dní.


TIP: Sledujte nás aj na našom Facebooku, kde pravidelne informujeme o rôznych zaujímavostiach zo sveta architektúry a dizajnu.


Čo na túto inštaláciu kontajnerov v centre nášho hlavného mesta hovoríte? Podeľte sa s vašimi názormi v komentároch pod článkom.

Zdroj: Bratislava.dnes24.sk