Na fasáde najvyššej budovy sveta, Burj Khalifa, sme mali možnosť vidieť Českú vlajku. Prečo?

Česká republika a Slovensko si v stredu 28.10.2020 spoločne pripomenuli 102. výročie vzniku Československa. U nás na Slovensku tento deň nie je sviatkom ako u našich susedov, čo je veľká škoda. Nie kvôli tomu, že by sme mali v práci o jeden deň voľna navyše ale hlavne kvôli tomu, že na tú dobu bolo Československo veľmi moderným štátom. Prinieslo mnohé vymoženosti sociálneho štátu ako napríklad osemhodinová pracovná doba, rozšírila sa zdravotná starostlivosť a v neposlednom rade fungovalo všeobecné volebné právo a to aj pre ženy, vďaka čomu sme patrili medzi priekopnícke štáty sveta.

Bohužiaľ  napriek týmto a mnohým iným skutočnostiam stále na Slovensku nemáme vôľu sa k tomuto sviatku prihlásiť. Je však pravdou, že už niekoľko krát sa ho parlament snažil presadiť, ale ako je vidno stále to je na rovnakom bode.

Vráťme sa však do súčasnosti. Pri tejto príležitosti prišla aj jedna výnimočná “gratulácia” a to priamo z Dubaja. Najvyššia budova sveta Burj Khalifa sa rozsvietila vo farbách Československej trikolóry. Nie je to však ničím výnimočným, keďže sa v Dubaji rozhodli touto formou oslavovať dôležité sviatky krajín z celého sveta. Nedávno takto blahoželali Rakúsku ku vzniku Rakúskej republiky, rovnako aj Španielsku či Nemecku.

Západ slka trvá dlhšie

Burj Khalifa (zatiaľ) patrí medzi najvyššiu budovu na svete, ktorej celková výška aj spolu s anténou je 828 metrov a má 164 poschodí. Na 148. poschodí sa nachádza vyhliadka na ktorú Vás vyvezie jeden z najrýchlejších výťahov na svete. O pár poschodí vyššie presne na 158. poschodí sa nachádza najvyššie položená mešita na svete.

Medzi ďalšiu zaujímavosť patrí aj to, že pokiaľ stojíte na najvyššom podlaží, západ slnka vidíte o minútu dlhšie ako zo zeme. Vstupné na vyhliadku je najlepšie zarezervovať si online. Pre všetkých turistov je toto “must go” atrakcia. Burj Khalifa je jedno z miest, ktoré sa určite oplatí navštvíviť, nie len kvôli dychberúcemu výhľadu ale hlavne kvôli fascinujúcej a nadčasovej architektúre.