Detská izba je miestnosťou, v ktorej vaše dieťa nielen spí, ale tiež sa hrá, učí a skúma. Pripravili sme si článok, v ktorom sa dozviete užitočné a praktické rady, ako vhodne zariadiť detskú izbu.

Bezpečnosť je na prvom mieste

Vyhnite sa nábytku, ktorý predstavuje riziko pre dieťa, ako je napríklad sklenený nábytok alebo nábytok s ostrými rohmi. Odporúčame vám siahnuť po nábytku so zaoblenými rohmi. V prípade menších detí by jednotlivé kusy nábytku nemali byť umiestnené v blízkosti okna, aby sa nedostali priamo na okno. Odporúčame tiež používať pomaly sa zatvárajúce pánty, aby ste zabránili zovretiu prstov pri používaní dverí skrinky alebo zásuviek.  

Vyhýbajte sa témam

Tematické detské izby sú síce zábavné, no často aj časovo obmedzené, pretože deti rýchlo menia svoje záľuby a to čo sa im páčilo minulý týždeň už nemusí byť aktuálne. Ideálne je pre to siahnuť po doplnkoch v téme, ktorú má vaše dieťa rado, no základné prvky izby by mali byť neutrálnejšie. Verne nám, bude jednoduchšie upraviť miestnosť niekoľkými malými vybranými kúskami, ako začať od nuly.

detská izba
Zdroj: Pixabay

Zahrňte prvky, ktoré podporujú organizačné schopnosti

Detská izba je miesto, kde si vaše dieťa chce vytvoriť vlastný priestor. Zahrňte možnosti skladovania v jeho výške, aby si mohlo ľahko odložiť svoje hračky, knihy a iné veci. Týmto sa naučí správne návyky a uľahčí sa mu vlastná práca. Ako vaše dieťa rastie, môžete podľa potreby dokúpiť ďalšie možnosti úložného priestoru.

Vyberte centrálnu farbu

Keď upravujete štýl detskej izby alebo akejkoľvek inej izby, vyberte si farebnú paletu. Ak sa rozhodnete použiť jasnejšie farby, môžete vytvoriť prízvukovú stenu, aby nedošlo k nadmernému stimulovaniu alebo ohromovaniu, zvlášť pre kojencov. Naučte sa, ako rôzne farby interagujú s deťmi predtým, ako ich umiestnite na steny.

Vyberte správne svetlo

Výber vhodného osvetlenia do detskej izby nie je dobré zanedbať. Najlepšie je teplé biele svetlo, ktoré sa používa po západe slnka na celkové osvetlenie miestnosti. Dieťa môže na aktivity vykonávané pri stole používať stolnú lampu.

detská izba
Zdroj: Pixabay

TIP NA ZÁVER: Ak je vaše dieťa staršie, malo by byť zapojené do procesu výberu farieb, nábytku, organizácie a celkovej výzdoby miestnosti. To mu umožňuje prejaviť jeho osobnosť či tvorivosť a zároveň dostáva dávku zodpovednosti za svoju budúcu izbu.