Hlavné mesto Bratislava spolu s  Metropolitným inštitútom Bratislavy pripravili projekt revitalizácie Pamätníka Daniela Tupého na Tyršovom nábreží Dunaja. Pamätník je zároveň venovaný všetkým obetiam extrémizmu.

Bratislava sa nám mení doslova pred očami. Určite nám dajú za pravdu všetci obyvatelia nášho hlavného mesta. Popri veľkých projektoch, akými sú napríklad Nové Nivy či Nový Instropolis mesto rieši aj opravu ciest, chodníkov či rôznych námestí. Len nedávno Hlavné mesto spolu s Metropolitným inštitútom Bratislavy predstavili projekt revitalizácie Pamätníka Daniela Tupého na Tyršovom nábreží Dunaja.

Pamätník Daniela Tupého

Neďaleko od miesta, kde pred pätnástimi rokmi zavraždili študenta Daniela Tupého vznikol pamätník obetiam extrémizmu od autora Ing. arch. Pavla Brnu. V súčasnosti pamätník obkolesuje neupravená asfaltová plocha a  je často obklopená parkujúcimi autami. „Hlavné mesto sa pustilo do revitalizácie priestoru, plánuje zredukovať parkovanie a  v okolí pamätníka spevnené plochy nahradiť zelenými plochami. Namiesto nepriepustných povrchov pribudnú veľké plochy trávnika, nové stromy, nové pešie ťahy, osvetlenie a mobiliár,“ uvádza sa v tlačovej správe Metropolitného inštitútu Bratislavy.

Pamätník Daniela Tupého
Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy
Pamätník Daniela Tupého
Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy

Hlavným cieľom je prinavrátiť tomuto miestu opätovne pietny charakter. „Zámerom návrhu architektiek ateliéru Kataríny Brojovej je ponúknuť  jednoduché riešenie, ktoré nekonkuruje objektu pamätníka, ale naopak podporuje a dopĺňa jeho pôsobenie v priestore v kontexte blízkeho okolia a  nábrežia Dunaja v  centre mesta. Pomocou zvlnenia terénu od centrálneho priestoru pamätníka sa tak zvýrazní dôležitosť tohto miesta a samotné zvlnenie zároveň ponúka obzvláštňujúci pobytový zážitok pre rekreačné aktivity nábrežia,“ približuje detaily MIB.


TIP: Prečítajte si článok: Ako bude vyzerať nová bratislavská Incheba? Plány sú naozaj odvážne


Rozpočet na projekt predstavuje približne 226-tisíc eur, KATEdesign pripraví projekt na stavebné povolenie (alebo ohlášku) aj realizáciu stavby. Celková revitalizácia tohto miesta však nebude rozsiahla, pretože sa postupne plánuje s úpravou celého pravobrežného nábrežia Dunaja. V takom prípade by náročnejšie riešenie okolia pamätníka mohlo byť v konflikte s celkovou víziou.

Zdroj: Tlačová správa MIB