Historické mestské kúpele Grössling v bratislavskej mestskej časti Staré Mesto čaká rozsiahla rekonštrukcia. Mesto v spolupráci s Metropolitným inštitútom Bratislavy vyhlásilo v marci 2020 architektonickú súťaž a už je známy jej víťaz.

V minulosti patrili kúpele Grössling k najikonickejším miestam nášho hlavného mesta. Po dlhých rokoch chátrania sa mesto Bratislava rozhodlo, že toto miesto zrekonštruuje a opäť obnoví pre ľudí. „Celý priestor bude po obnove otvorený verejnosti, pribudnú nové bazény a sauny, rovnako ako úplne nové funkcie vďaka presťahovaniu Mestskej knižnice do bývalej administratívnej časti. V areáli nebudú chýbať ani masáže alebo rekreačný vonkajší bazén a ďalšie služby podporujúce kúpeľný zážitok pre verejnosť,“ približuje budúci charakter kúpeľov Matúš Vallo, primátor Bratislavy.

Víťaz architektonickej súťaže

Mesto v spolupráci s Metropolitným inštitútom Bratislavy vyhlásilo v marci tohto roku architektonickú súťaž a už je známy jej víťaz. Záujem zapojiť sa do súťaže bol obrovský, návrhy prišli zo 17 krajín z celého sveta a dohromady ich bolo 77. Víťazný návrh od architektonického tímu z Florencie OPPS Architettura (Antonio Salvi, Francesco Polci, Filippo Pecorai, Paola Chiriatti) obnoví architektonický význam kúpeľov a prinavráti spoločenskú a kultúrnu hodnotu tohto miesta. Víťazný návrh spolu s ďalšími ocenenými návrhmi nájdete na oficiálnych stránkach kúpeľov.

Grössling

Grössling

Grössling

Grössling

Grössling

Kedy sa začne s rekonštrukciou kúpeľov?
Po predstavení víťazného návrhu už nič nebráni v ceste k rekonštrukcii. Tá je naplánovaná v postupných fázach. Budúci rok by mala začať revitalizácia parku, verejného priestoru pred budovou a následne budú nasledovať ďalšie časti, ktoré sa budú jednotlivo otvárať. Celý priestor je v pláne otvoriť verejnosti v roku 2025. Z rekonštrukcie kúpeľov sú nadšení aj obyvateľky a obyvatelia nášho hlavného mesta a svoje nadšenie neskrývali ani v komentároch. Zo všetkých vyberáme na ukážku nasledovné.
Zdroj: facebook.com/vallo.primator
Určite vás budeme v niektorých z našich ďalších článkov informovať o tom, ako rekonštrukcia Grösslingu napreduje. Ostaňte nám pre to verní a sledujte nás určite aj na našom Facebooku, ktorý je plný zaujímavostí zo sveta architektúry a dizajnu.

Zdroj: Facebook – Matúš Vallo má rád Bratislavu