Developer Penta Real Estate finalizuje podobu parku, ktorý vznikne uprostred novovznikajúcej lokality NIVY. Jeho pripravovanú podobu navrhli významní medzinárodní architekti. Veľkosťou plánuje konkurovať medickej záhrade.

 

Detaily nového bratislavského mestského parku boli predstavené počas dnešnej tlačovej konferencie, na ktorej vystúpili okrem zástupcov developera a miestnej samosprávy aj architekti z kancelárií Zaha Hadid Architects a Townshend Landscape Architects, ktorí sa na jeho dizajnovaní podieľali. Okrem nich je spoluautorom parku slovenský architekt pôsobiaci v Londýne Igor Marko z kancelárie Marko&Placemakers.

Prezentáciu uviedol developer predstavením vízie celého Sky Parku ako takého, kde bolo prioritou vytvoriť v mestskom prostredí takmer až rekreačné územie, integrálne prepojené s mestskými funkciami, ako je bývanie, práca aj služby. Z toho vychádzal výber víťaza architektonickej súťaže v roku 2010, v ktorej zvíťazila kancelária Zaha Hadid Architects s projektom založeným na kombinácii výškových budov osadených do parku so zvlneným terénom.

ZHA sa ďalej spojila s ďalšími ateliérmi, ktoré podrobnejšie prepracovali jednotlivé súčasti projektu. Exteriérové priestranstvá boli zverené štúdiu Marko&Placemakers, ktoré koncept rozpracovalo spoločne s kanceláriou Townshend Landscape Architects, ktorá je v tejto oblasti medzinárodným lídrom a má početné realizácie napríklad v londýnskej štvrti Kings Cross.

Architekti si všimli polohu projektu v rámci husto zastavaného centra mesta, preto navrhli park ako miesto, kde sa aktivity môžu odohrávať v prírodnom prostredí, čím vzniká kontrast ku klasickej zástavbe. Cieľom bolo urobiť z parku samostatnú destináciu, kde budú ľudia chcieť nielen žiť, ale development aj cielene navštevovať.

V súlade s touto víziou bol park rozčlenený na niekoľko sektorov, každý s iným charakterom a prevažujúcou funkciou. Centrálny bod dotvorený fontánou bude lokalizovaný severovýchodne od Jurkovičovej teplárne, na mieste, kde sa pretínajú pešie ťahy cez Sky Park. Okolo neho budú komponované jednotlivé drobné priestranstvá v podobe neformálnych prírodných parčíkov, pobytových a eventových trávnikov, amfiteátra, veľkého detského ihriska, výbehu pre psov, športovísk, kvetinových záhrad či bežeckej trasy.

„Park je premyslene navrhnutý tak, aby vytvoril zelenú oázu v pulzujúcom centre mesta, zároveň s jednoduchým a prirodzeným prístupom pre verejnosť. Príležitosť pracovať uprostred zelene a rekreačných zón bude v rámci Bratislavy skutočne jedinečnou, takýmto štandardom sa nemôžu pochváliť žiadne iné kancelárske budovy,“ hodnotí Juraj Nevolník, výkonný riaditeľ v Penta Real Estate Slovensko.

Aktuálne je rozostavaná prvá etapa rezidenčnej časti projektu spoločne s prvou kancelárskou budovou a s rekonštrukciou Jurkovičovej teplárne. Developer predpokladá, že práce na týchto objektoch ukončí do konca 2Q roku 2020. V tom čase by mal byť dokončený a sprístupnený aj samotný park.

Developer plánuje do realizácie verejného priestoru investovať 4,5 milióna eur, čo je v rámci ceny celého projektu – 420 miliónov eur – napohľad zanedbateľná čiastka, ide však o jednu z najvýraznejších investícii do exteriérového priestoru v Bratislave v posledných rokoch. Údržba bude hradená zo správcovských poplatkov rezidentov a nájomníkov kancelárskych priestorov. Developer napriek tomu garantuje, že park ostane otvorený pre verejnosť.

V budúcnosti verejné priestranstvá dotvoria plochy prináležiace k ďalším častiam Sky Parku – k štvrtej rezidenčnej fáze a druhej administratívnej budove, ktorá bude výškovou dominantou celého projektu. Ich výstavba by sa mala spustiť, v závislosti od úspešnosti povoľovania, už v prvej polovici budúceho roka, s dokončením v roku 2023.

Hoci pri pohľade na vizualizácie sa človek nemôže ubrániť pocitu, že došlo k určitej racionalizácii – čo potvrdili aj autori parku pripustením, že zámerne sú zvolené také druhy tráv a zelene, ktoré si vyžadujú minimálnu údržbu – i tak pôjde o zelenú plochu v bratislavskom prostredí nevídanú. Kontext kvalitnej súčasnej architektúry veľkorysej mierky v spojení so zeleňou urobí z parku v Sky Parku jednu z atrakcií nového centra Bratislavy.

Pozitívom je aj otvorenie a prepojenie rozsiahleho územia, ktoré bolo doteraz neprístupné, čo mentálne rozšíri celý downtown. Keďže celý priestor má byť verejne prístupný, nemusí sa premeniť na akési „geto pre bohatých“, čo je z niektorých strán predikované. V spojení s aktívnym parterom jednotlivých budov by skôr mohla vzniknúť moderná protiváha historického jadra Bratislavy, ktoré je doteraz hlavným identitotvorným priestorom metropoly, hoci v rámci mesta zaberá minimálnu plochu.

Posledným zásadným vplyvom tohto parku môže byť dotvorenie zeleného okruhu okolo starého centra, tvoreného zeleňou Hradného kopca, Prezidentskou záhradou, Námestím slobody, Medickou záhradou, Sky Parkom, nábrežím v Eurovei a Sadom Janka Kráľa. Bratislava je neprávom kritizovaná za nedostatok zelene, v skutočnosti to však rozhodne nie je pravda, čo Sky Park môže definitívne potvrdiť.

Týmto developmentom tak vznikne kus príťažlivého mestského prostredia, ktoré prepojí iné okolité projekty a môže vytvoriť centrálny bod nového srdca Bratislavy, ako aj príbehu, ktorý dnes slovenská metropola píše. Hoci ešte nemožno s určitosťou povedať, či bude úspešný, aj takéto projekty môžu prispieť k tomu, aby to tak bolo.

Zdroj: Penta