Rodinné aj bytové domy, ulice, vnútrobloky, nová náves aj jazerom. Takto nejako vyzerá rozsiahly developerský projekt v dediny Tvoršovice neďaleko Prahy. Architektmi návrhu Green Village je pražské architektonické štúdium Monom. Prvá etapa projektu bolo tento rok dokončená a my sa môžeme pozrieť na to, ako vyzerajú prvé rodinné domy.

Foto: Alex Timpau

Na okraji malej českej obce Tvoršovice vyrastá rozsiahla rezidenčná výstavba. Autormi návrh je architektonické štúdium Monom. Autori dbali na koncepčné riešenie celého areálu. To znamená, že okrem samotného urbanistického a architektonického riešenia navrhovali aj záhradné sklady či mnoho malých detailov ako napríklad poštové schránky. Práve týmto je projekt skutočne výnimočný a odlišuje sa od podobných stavebných zámerov.

Foto: Alex Timpau

Celkovo je výstavba rozdelená na 5 etáp. V prvej etape bolo vystavaných 21 rodinných domov, ktoré sa nachádzajú pri jazere. Rodinné domy z tejto etapy sú navrhnuté ako variácie na radový dom, s troma jednotkami rozmiestnenými okolo spoločného vstupného priestoru, ktorý tvorí prechod medzi verejným a súkromným svetom. Spoločný vstup má podobu malého dvora alebo intímnej pobytovej ulice. V zadnej časti pozemku má každý dom vlastnú terasu s výhľadom do záhrady a krajiny.  Celkovo je navrhnutých niekoľko rodinných a bytových domov a tiež veľkorysé verejné a poloverejné priestranstvá (vrátane niekoľkých vnútroblokov, uličných rozšírení či ník). Náves, ktorá vznikne vo “vstupnej časti” bude urbanistickým a tiež aj sociálnym spojením so starou zástavbou Tvoršovíc.

 

Architektúra sa vyznačuje minimalistickým poňatím architektonických prvkov ako napríklad sedlové strechy bez presahu, svetlo šedé odtiene fasád a strešnej krytiny a veľké presklenné plochy. “Stavby jsou navrženy jako jednoduché, v objemu i detailu, v souladu s racionální vesnickou výstavbou i se zadáním investora, jehož záměrem je do území přilákat především aktivní lidi se zájmem o přírodu a sport. Architektura je racionální, skromná. Bohaté jsou zejména prostory mezi domy, veřejné i poloveřejné plochy.” opisujú architekti na svojej webovej stránke.