Po celom svete môžeme nájsť veľa krásnych budov či prírodných unikátov. Jedným z nich je bezpochyby aj soľná baňa Wieliczka neďaleko Krakova v Poľsku. Obyčajná soľ na tomto mieste vytvorila miesta, ktoré vám doslova vyrazia dych. Pripravili sme si článok, v ktorom sa o tomto jedinečnom mieste dozviete viac.

História soľnej bane

Soľná baňa Wieliczka bola známa už v 13. storočí pod názvom Magnum Sal alebo Veľká soľ. V tom období bola najväčšim zdrojom soli v krajine, ktorý bol rozhodujúcim pre jej hospodársku prosperitu. V súčasnosti je zapísaná do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO a zároveň patrí k jednej z hlavných turistických atrakcií v Poľsku. Denne toto miesto navštívia tisícky nielen domácich turistov, ale aj turistov z celého sveta. 

soľná baňa
Zdroj: Boredpanda
Jazerá, kaplnky či lustre

Súčasťou soľnej bane je až 2000 komôr a chodieb, ktoré sú vytvorené tiež zo soli. Nachádzajú sa tam aj dve kaplnky – Kaplnka sv. Kingy a Kaplnka sv. Antona, ktoré sú rovnako celé vyrobené zo soli, vrátane oltárov a soch svätých, ktoré vyrezali baníci. Lustre obsahujú najčistejší typ soli. Soľ sa môže javiť ako krehký materiál, ale disponuje tvrdosťou, akú má napríklad aj sadra. Samotné spracovanie soli nie je ťažké avšak na profesionálne vyrezávanie soli je potrebné mať s týmto materiálom bohaté skúsenosti. Každý kúsok soli je iný, líši sa nielen veľkosťou alebo tvrdosťou, ale tiež farbou. V priestoroch bane sa zvyknú organizovať aj rôzne koncerty či novoročné večierky, ktoré musia mať na takomto miesta naozaj jedinečnú atmosféru.

soľná baňa
Zdroj: Boredpanda
soľná baňa
Zdroj: Boredpanda
Zdroj: Boredpanda
soľná baňa
Zdroj: Boredpanda
Zdroj: Boredpanda
Kde sa nachádza najväčšia soľná baňa na svete?

Soľná baňa Wieliczka je piatou najväčšou soľnou baňou. Ontario je domovom najväčšej soľnej bane Goderich na svete, ktorá sa nachádza 1800 metrov pod jazerom Huron. Druhou najväčšou baňou je soľná baňa Khewra v Pakistane a tretie miesto patrí soľnej bani Prahova v Rumunsku. Každá z týchto soľných baní ponúka jedinečné priestory, ktoré sa určite oplatí navštíviť a vidieť na vlastné oči.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu