Kým väčšina našich každodenných činností už funguje v digitálnom svete, správa bytových domov dlho zostávala verná papierovým metódam.

Od 1. januára 2025 však novela zákona 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov zavádza povinné elektronické hlasovanie. Táto zmena výrazne uľahčí rozhodovanie o dôležitých otázkach v bytových domoch. Informuje o tom denník Pravda.sk.

„Táto novela prináša zásadnú modernizáciu správy bytových domov. Vlastníci teraz môžu hlasovať z akéhokoľvek miesta a v ľubovoľnom čase. Musia len oznámiť svoj záujem správcovi alebo predsedovi spoločenstva vlastníkov,“ hovorí Tomáš Paciga zo spoločnosti Resitech, ktorá ako prvá na Slovensku vytvorila systém elektronického hlasovania v súlade so zákonom.

Koniec problémov s nízkou účasťou

Správcovia bytových domov dlhodobo zápasili s nízkou účasťou vlastníkov na schôdzach. Mnohí majitelia v bytoch nebývajú alebo nemajú čas zúčastniť sa na schôdzi či písomnom hlasovaní. Výsledkom bola častá neschopnosť získať potrebné hlasovacie kvórum.

„Keď sa vlastníci nezúčastňujú na hlasovaniach, nemôžeme prijať kľúčové rozhodnutia o opravách, investíciách či správnych poplatkoch,“ upozorňuje Paciga. „Napríklad schválenie zateplenia domu a získanie úveru z banky sa môže neúmerne predĺžiť, alebo dokonca úplne zablokovať.“

Elektronické hlasovanie tento problém účinne rieši. Majitelia bytov teraz môžu rozhodovať o svojej nehnuteľnosti aj bez fyzickej prítomnosti na schôdzi. Správcovia zároveň ľahšie získajú potrebné podpisy a znížia administratívnu záťaž, pretože výsledky dostanú priamo v digitálnej forme.

Zdroj: Pixabay.com/Ajale

Elektronické hlasovanie v praxi

Systém elektronického hlasovania funguje jednoducho a prehľadne. „Vlastník dostane upozornenie o novom hlasovaní do e-mailu alebo mobilnej aplikácie. Po kliknutí si prečíta všetky dokumenty a informácie, ktoré správca priložil. Následne vyberie svoju odpoveď a odošle ju jedným kliknutím. Systém mu ihneď pošle e-mailové potvrdenie s informáciou, ako a kedy hlasoval,“ vysvetľuje Paciga.

Veľkou výhodou je možnosť predĺžiť hlasovanie na niekoľko dní alebo týždňov, čo dáva vlastníkom dostatok času na rozhodnutie. Elektronické hlasovanie dopĺňa tradičné formy – osobné hlasovanie na schôdzi naďalej platí. Systém spočíta elektronické aj osobné hlasy dohromady, čím zvyšuje šancu dosiahnuť potrebné kvórum.

Rastúca popularita elektronického hlasovania

Začiatkom roka 2025 využívalo elektronické hlasovanie Resitech približne 10 % bytových domov. „Predpokladáme, že do roku 2027 bude elektronicky hlasovať viac ako polovica bytových domov,“ odhaduje Paciga. Aplikáciu Resitech dnes aktívne používa takmer 100 000 vlastníkov bytov po celom Slovensku.

Očakávaný nárast súvisí aj s tým, že správca musí umožniť elektronické hlasovanie každému majiteľovi bytu, ktorý oň požiada a podpíše súhlas s elektronickou komunikáciou. Táto zmena predstavuje významný krok k modernizácii správy bytových domov a zefektívneniu rozhodovania o spoločnom majetku.

Novela zákona tak reaguje na dlhodobú potrebu zjednodušiť a zmodernizovať správu bytových domov, ktorá doteraz zostávala jednou z mála oblastí odolávajúcich digitálnej transformácii.