Nový spotrebiteľský prieskum spoločnosti Schneider Electric poukazuje na to, že ľudia síce chcú šetriť energie, ale robia to neefektívne. Napriek tomu, že inteligentné technológie dokážu priniesť výrazné úspory, väčšina spotrebiteľov sa ich stále obáva.

Až 82 % respondentov považuje energetickú účinnosť za dôležitú a 70 % tvrdí, že zníženie uhlíkovej stopy je pre nich prioritou. Realita je však iná – ľudia sa sústreďujú na opatrenia s minimálnym dopadom, vyplýva z najnovšieho globálneho prieskumu spoločnosti Schneider Electric, do ktorého sa zapojilo 13 000 respondentov z 11 krajín.

„Spotrebitelia často volia nesprávne riešenia. Napríklad až 58 % opýtaných považuje za hlavné opatrenie vypínanie svetiel, pritom osvetlenie tvorí len približne 5 % účtov za elektrinu,“ vysvetľuje energetický expert spoločnosti Schneider Electric.

nabijacky
Zdroj: Unsplash.com/Thomas Kolnowski

Opatrenia, na ktoré by ste sa mali zamerať

Podobne neefektívne je aj odpájanie nepoužívaných nabíjačiek, ktoré praktizuje 48 % respondentov. Podľa prepočtov portálu Energysage ide o úsporu len v centoch ročne.

Naopak, kľúčové opatrenie – reguláciu teploty v interiéri – využíva len 44 % opýtaných. Pritom práve správne nastavenie teploty môže znížiť ročné účty až o tretinu.

Prieskum tiež odhalil rozpor medzi vnímaním inteligentných technológií a ich reálnym prínosom. Polovica respondentov síce súhlasí s tým, že smart riešenia zvyšujú energetickú účinnosť, no v praxi ich využíva len malé percento – inteligentné osvetlenie má 24 % domácností a smart termostat len 21 %.

„Ľudia sa často obávajú vysokých vstupných nákladov. Až 52 % respondentov považuje smart technológie za príliš drahé. Pritom prepojenie zariadení v domácnosti môže priniesť úsporu energií až 22 %,“ dopĺňa expert.

Zaujímavým zistením je aj postoj k umelej inteligencii. Napriek tomu, že AI a automatizácia by mohli pomôcť znížiť globálne emisie skleníkových plynov o 10 %, až 44 % respondentov uviedlo, že by sa na ňu pri domácich úlohách nikdy nespoliehali. Tretina jej nerozumie a 41 % sa jej chce aktívne vyhnúť.

„Výsledky prieskumu jasne ukazujú, že je potrebné zvýšiť povedomie o skutočne efektívnych spôsoboch šetrenia energií a odbúrať predsudky voči moderným technológiám. Tie môžu zohrať kľúčovú úlohu pri znižovaní spotreby aj emisií,“ uzatvára expert.