Thotoročné leto na Slovensku bolo rekordne teplé. Ako uvádza portál Teraz.sk, takmer všetky meteorologické stanice Slovenského hydrometeorologického ústavu zaznamenali najvyššie teploty od začiatku meteorologických pozorovaní.

Zaznamenali sme počas leta päť vĺn horúčav – prvé dve trvali po päť dní, ďalšie dvadsať, dvanásť a deväť dní, pričom tá posledná, piata vlna potrvá zrejme do 9. septembra,“ uviedol klimatológ Milan Lapin.

Kým mnohých ľudí teplé leto potešilo, iní s nim úplne stotožnení neboli. Vysoké horúčavy môžu mať negatívne vplyvy na ľudské zdravie, avšak aj na rastliny, ktorým počas teplých mesiacov venujeme dostatok času. Viete, ako sa o rastliny počas horúčav starať?

Rastliny a vysoké horúčavy

Pokiaľ teploty presahujú úroveň 30 stupňov Celzia, mali by ste im venovať viac pozornosti. Ako uvádza portál Záhradkár, ak sa o svoje rastliny starať nebudete, riskujete, že umrú.

O tom, že sa blíži vlna horúčav, často vieme dopredu. Už vtedy by ste sa mali pripraviť. Rastliny hneď ráno poriadne zalejte. S vodou nešetrite. Ishmael Kamran, odborník na záhradkárstvo, uvádza, že počas vlny horúčav sa povrchová voda vyparí pomerne rýchlo. mali by ste teda dávať pozor na to, aby sa voda dostala hlboko do zeme a až ku koreňom.

Krok vedľa neurobíte ani v prípade, že svoje rastliny polejete počas dňa. A to aj napriek tomu, že existuje mýtus, podľa ktorého to nie je úplne šťastné riešenie rastliny polievať práve počas dňa. Hovorí sa, že rastlinám to škodí, avšak to nie je pravda. To, či rastlinu poliať, zistíte na základe toho, či sa jej darí.

Počas veľkých horúčav by ste tiež mali rastliny buď zakryť, alebo ich presunúť aspoň čiastočne do tieňa. Slnečné lúče totiž môžu spôsobiť chradnutie listov. Riešením je však aj nanesenie vrstvy mulča na vrch pôdy. Zabráni odporanovaniu vody v pôde.

Ak však slnko rastlinu poškodí a listy alebo kvety umrú, neodstraňujte ich. Pre rastlinu je to totiž stresujúce.