Slovensko sa môže pochváliť viacerými úspešnými dizajnérmi a architektmi svetových rozmerov. Jedným z nich bol aj Ladislav Hudec, ktorý mal slovenské korene a je autorom nejedného architektonického skvostu.
Kto bol Ladislav Hudec?
Ladislav Hudec sa narodil v Banskej Bystrici, v roku 1893. Nadšenie k architektúre a vedomosti zo staviteľstva si osvojil od svojho otca Jaroslava Hudeca, ktorý bol architektonickým a hospodárskym inšpektorom. Rovnako získal veľa vedomostí od jedného z najznámejších slovenských maliarov, Dominika Skuteckého, ktorý bol jeho učiteľom.
Zo zajatia do ateliéru
Hudec vyštudoval architektúru v Budapešti. Po skončení jeho štúdia však v Európe začala 1. svetová vojna. Kvôli situácii, ktorá nastala, bol aj on nútený odísť do boja. Dostal sa na ruský front a v roku 1916 bol zajatý. Podarilo sa mu však uniknúť až do Šanghaja, kde spoločne s bratom začal nový život. Zosobášil sa tam s dcérou bohatého bankára, pracoval na mnohých stavbách a zriadil si vlastný ateliér.
Prvý mrakodrap v Šanghaji
V Číne ho dodnes poznajú pod menom La-s‘-luo Wu-ta-kche a preslávil sa tým, že sa rozhodol postaviť prvý mrakodrap v Šanghaji. Týmto majstrovským dielom je Park Hotel, ktorý bol postavený v roku 1934 a do roku 1952 bol najvyššou budovou v Ázii, do roku 1983 najvyššou budovou v Šanghaji. Má 22 poschodí a je vysoký 84 metrov.
Prvé tri poschodia hotela tvorí leštená čierna žula z provincie Šan-tung. Horné poschodia boli zas postavené tmavohnedými tehlami a keramickými obkladmi. Exteriér zaujme napríklad bankovým vchodom či prvkom, ktorý maskuje jedinečnú siluetu najvyšších poschodí.
Kaplnka vo Vyhniach
Vedeli ste, že aj na Slovensku sa nachádza stavba, ktorej autorom je práve známy Ladislav Hudec? Vo Vyhniach neďakeko Banskej Štiavnice sa nachádza krásna Kaplnka Panny Márie Kráľovnej, ktorá je jeho jedinou stavbou mimo územia Číny.
Do komentárov nám môžete napísať, ktorí architekti patria k vašim obľúbeným a prečo. Sme zvevadí.
Zdroj: Wikipedia