Bratislava sa postupne snaží riešiť nedostatok dostupného bývania. Na Muchovom námestí v Petržalke v týchto dňoch pokračuje výstavba novej etapy mestských nájomných bytov, ktorú realizuje spoločnosť KAMI PROFIT.

Podľa informácií portálu ASB.sk by mal byť projekt, ktorý odštartoval v lete minulého roka, dokončený na jar 2025.

Na mieste bývalého zanedbaného areálu METRO vyrastie moderný osempodlažný bytový dom s celkovou úžitkovou plochou presahujúcou 5-tisíc štvorcových metrov. „Nájomné bývanie zohráva kľúčovú úlohu v spoločnosti a sme radi, že môžeme prispieť k jeho posilneniu,“ uviedol zástupca zhotoviteľskej spoločnosti KAMI PROFIT.

Zdôraznil pritom, že ich prioritou je priniesť do projektu kvalitu a inovatívne riešenia.

Nový bytový komplex ponúkne celkovo 103 bytových jednotiek, z ktorých 52 bude slúžiť ako nájomné byty a zvyšných 51 ako náhradné nájomné bývanie. Súčasťou projektu budú aj komerčné priestory a komunitná zóna pre obyvateľov. Architektonicky zaujímavým prvkom bude pobytová terasa na plochej streche a štylizovaná atika s hravým konvexným tvarovaním.

Zdroj: Pixabay.com

Dopyt po nájomnom bývaní rastie

Podľa aktuálnych údajov spoločnosti Flat Zone Studio patrí Bratislava medzi tri najmenej dostupné európske mestá z hľadiska bývania, spolu s Prahou a Amsterdamom. Na kúpu vlastného bývania potrebujú Slováci v priemere viac ako 14 ročných platov, čo výrazne zvyšuje dopyt po cenovo dostupnejšom nájomnom bývaní. V júni o tom informoval denník Pravda.

Ján Pálenčár, prezident Národnej asociácie realitných kancelárií, vysvetľuje, že mestské nájomné bývanie plní dvojakú funkciu:

Primárne by malo slúžiť nižším príjmovým skupinám, no zároveň predstavuje pre mestá nástroj na udržanie kľúčových pracovníkov ako sú učitelia, zdravotníci či opatrovatelia.

Mestské nájomné byty majú oproti komerčným nájmom výrazne výhodnejšie ceny. V niektorých lokalitách ide až o 30 percent.

Situácia v hlavnom meste je pritom alarmujúca. Kým 20-tisícové Nové Mesto nad Váhom disponuje takmer 800 nájomnými bytmi, polmiliónová Bratislava ich má len 1 923. 871 je priamo v správe mesta.

„V súčasnosti evidujeme približne 600 žiadateľov o nájomný byt a 450 čakateľov na náhradné nájomné bývanie,“ potvrdil Peter Bubla, hovorca hlavného mesta.

Nový projekt na Muchovom námestí je jedným z krokov, ktorými sa mesto snaží zmierniť nedostatok dostupného bývania. Obyvatelia budú môcť parkovať na 134 parkovacích miesacht. Čakať na nich bude aj verejný priestor s rozsiahlou zeleňou. Ten má potenciál stať sa dejiskom rôznych komunitných podujatí.