Slovensko ponúka nejednu zaujímavú budovu či stavbu. Popri známych historických budovách, rôznych zámkoch či kaštieľoch vznikajú v našej krajine aj nové architektonické projekty, ktoré stoja za to. Jedným z nich je bezpochyby aj lesná sauna pri Spišskom Hrhove.

Lesná sauna pri Spišskom Hrhove sa nachádza na úbočí Medvedieho vrchu, ktorý je obľúbeným vyhliadkovým bodom domácich obyvateľov, ale aj turistov z okolia. Objekt je situovaný približne jeden kilometer od obce a dostať sa k nemu nie je žiadny problém. 

Lesná sauna

Kto za týmto projektom stojí?

Iniciátorkou projektu je Lívia Gažová z občianskeho združenia Centrum architektúry. Tá nadviazala na predchádzajúcu úspešnú spoluprácu s architektkami zo združenia WOVEN, ktoré majú za sebou viacero úspešných realizácií menších stavieb v našej krajine. “S pomocou Čiernych dier sa Spišský Hrhov ukázal ako vhodné a otvorené miesto na realizáciu, najmä vďaka starostovi Vladimírovi Ledeckému. Určite to bolo aj s cieľom upozorniť na zabudnuté slovenské regióny, ktorý je blízky Čiernym dieram, ale určite aj nám. Spustila sa crowdfundingová kampaň, my sme dorábali realizačnú fázu projektu, hľadali sa sponzori, začalo sa pracovať na webe, rezervačnom systéme a po získaní prostriedkov sa napokon začalo stavať.”, objasbnili zákulisie nápadu a realizácie projektu architektky zo združenia WOVEN pre portál archinfo.sk.

Samotný projekt priniesol do regiónu Spiš nový typ stavby, ktorý tam nemá obdobu. Lesná sauna je prvou prírodnou saunou v tejto časti Slovenska, a pre to sa už od otvorenia stala obľúbeným a vyhľadávaným miestom domácich obyvateľov, ale aj turistov z celej krajiny. Ako priblížil Martin Lipták z Čiernych dier, saunu staval ostrieľaný majster z obecnej firmy Spišského Hrhova. „Dal sa s nami na to. Podobný škandinávsky objekt ešte nestaval, hoci je to skúsený majster. Podlaha je drevená a obal je z kombinácie dreva a polykarbonátu. Takže sauna v noci svieti vďaka sviečkam ako lampión.“, vysvetlil pre Dnes24.sk.

Sauna len za prevádzkové náklady

Medzi najväčšie zaujímavosti tejto prírodnej sauny patrí jej vzhľad, kaďa s prírodnou vodou, ale aj to, že sauna sa všetkým záujemcom prenajíma len za prevádzkové náklady. Rezervácia je možná prostredníctvom formulára, ktorý nájdete na www.lesnasauna.sk.

Lesná sauna

Lesná sauna

Lesná sauna - prírodná kada

Nominácia projektu v prestížnej súťaži

Projekt lesnej sauny sa dostal tento rok do užšieho výberu v kategórii “Fenomény architektúry ” CE.ZA.AR, ide o cenu Slovenskej komory architektov za architektúru. Už čoskoro budú známe výsledky, určite vás o nich bude informovať v niektorom z nasledujúcich článkov.

Zdroj fotografií: lesnasauna.sk / Instagram