Od 4. augusta 2020 do 31. augusta 2021 môžeme v Bethlenovom dome v Banskej Bystrici  navštíviť expozíciu Stana Filka-Hydrozoa. V rámci nej možno zahliadnuť aj inštaláciu SPACE IN THE PLACE, ktorá bola prihlásená do ceny CE ZA AR 2021.

Stano Filko je neoavantgardný umelec generácie 60. rokov, ktorý je známy najmä tvorbou totálnych inštalácií a prostredí. Stredoslovenská galéria v Banskej Bystrici vlastní rozsiahlu zbierku diel archívnej a projektovej povahy od tohto známeho slovenského umelca. V priestoroch galérie otvorili v auguste roku 2020 výstavu v rámci ktorej možno vidieť inštaláciu SPACE IN THE PLACE, ktorá je zážitkovým prostredím s nafukovacím objektom, do ktorého vnútra môžu diváci vstupovať.              

Zdroj: https://www.ssgbb.sk/

„Nenachádzame veci a miesta v priestore ale priestor vo veciach a miestach“

Táto inštalácia nadväzuje na Filkove ikonické nafukovacie prostredia Kosmos či Dýchanie, ktoré vznikli v závere 60. rokov a ich analógie v tzv. mäkkej architektúre, ktorá sa na experimentálnej úrovni realizovala v 60. a 70. rokoch. 13 metrov dlhý objekt vznikol podľa vzoru Kleinovej fľaše. Vychádza z vlastností  Kleinovej fľaše známej z matematickej teórie topológie ako idey vzájomne spojitých zobrazení geometrických telies a ich topologických vlastností. Tie napriek možným deformáciám zostávajú nemenné. Inštaláciu navrhli architekt Jakub Kopec, dizajnér Jan Čumlivski a umelec František Demeter. Podľa slov Jakuba Kopeca našli priestor Filkovho Kosmu a snažili sa s ním ďalej pracovať a komplikovať ho. Povrch inštalácie je pokrytý mriežkou, ktorá vychádza z geometrie objektu a zároveň umožňuje jeho optickú transformáciu.

Zdroj: https://www.ssgbb.sk/

Efemérna architektúra

Vzhľadom na povahu opisovaného objektu je zaujímavé, že bola táto inštalácia prihlásená práve na cenu architektúry CE ZA AR. Architektúra výstavy je efemérna architektúra a väčšinou nemá svoje samozrejmé študijné a profesijné zázemie. Výstavný priestor galérie je „narušený“ novonavrhutým objektom. Autori diela hľadajú aspekty daného priestoru, ktoré ich zaujmú a ďalej ich rozvíjajú tak, že vytvárajú nové situácie. Do istej miery na objekte testujú rôzne stratégie a taktiky. Jakub Kopec v jednom rozhovore hovorí o tom, že takéto výstavné inštalácie sú pre neho vznikajúcou architektúrou, modelovým prostredím 1:1. Vďaka týmto inštaláciám sa autor dokáže poučiť z vlastných chýb bez trvalých následkov. Faktom ale ostáva že je to jediné prihlásené dielo, ktoré je viac umeleckým ako architektonickým počinom. Ale ak sa nad tým zamyslíme- architektúra je predsa takisto umením.

Zdroj: https://www.ssgbb.sk/