Rekonštrukcia bytu môže byť vzrušujúcim projektom, ktorý vám umožní premeniť váš priestor na dokonalé miesto na bývanie. Či už plánujete modernizáciu, zmenu rozloženia alebo len drobné úpravy, správne plánovanie a realizácia sú kľúčom k úspechu.

Zabúdať by ste však nemali ani na svoje povinnosti. Do rekonštrukcie sa totiž nemôžete pustiť len tak. Na to, na čo by ste mali myslieť, sa pozrel portál Nehnuteľnosti.sk.

Pokiaľ plánujete rekonštrukciu bytu v bytovom dome, mali by ste myslieť na svojich susedov. Rekonštrukcia bytu ich totiž ovplyvní viac ako rekonštrukcia domu. JUDr. Veronika Michalíková z advokátskej kancelárie AKMV ozrejmuje, že by ste mali vychádzať z povinnosti vlastníka bytu v bytovom dome nachádzajúcich sa v zákone o vlastníctve bytov a nebytových priestorov.

Súhlasy a prístup do bytu

V prvom rade by mala rekonštrukcia prebiehať tak, aby ste ňou nerušili a neohrozovali ostatných ľudí.

Ak však ide o väčšiu rekonštrukciu, pri ktorej svojich susedov rušiť budete, musíte mať súhlas nadpolovičnej väčšiny všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov. Súhlas však musíte mať aj pri úpravách, kedy meníte vzhľad bytového domu alebo zasahujete do spoločných zariadení domu.

rekonštrukcia
Na čo nezabúdať pri rekonštrukcii? Zdroj: Freepik

Mnohí ľudia o tom nevedia, avšak ak svoj byt upravujete stavebne, správca alebo predseda spoločenstva vlastníkov musí mať doň prístup. Je to tak z dôvodu kontroly, či je všetko v poriadku a či úpravy neohrozujú, nepoškodzujú alebo nemenia spoločné časti alebo zariadenia bytového domu.

Portál Termia uvádza, že ak tento prístup do bytu nedáte, správca a predseda majú povinnosť informovať o stavebných úpravach stavebný úrad.

Ktoré práce ohlasovať nemusíte?

Niektoré rekonštrukčné práce vo svojom byte nahlasovať nemusíte. Zároveň na ne nepotrebujete ani stavebné povolenie. Ide napríklad o výmenu podlahy a dlažby, výmenu dverí, maľovanie a tapetovanie, nahadzovanie nových omietok, výmenu svetiel či výmenu zariaďovacích predmetov, najmä vaní, vstavaných skríň či kuchynských liniek.

Podľa portálu Nehnuteľnosti to platí aj v prípade „údržby a opráv energetického a technického alebo technologického vybavenia stavby, ako aj výmeny jeho súčastí, ak sa tým zásadne nemení jeho napojenie na verejné vybavenie územia ani nezhorší vplyv stavby na okolie alebo na životné prostredie – najmä výmena klimatizačného zariadenia, vykurovacích kotlov a telies, výťahu a vnútorných rozvodov.“

V každom prípade by ste však mali poznať predpisy a pravidlá miesta, na ktorom žijete. Je totiž možné, že na niektoré z vyššie uvedených prác povolenie potrebovať budete. Ak viete, že plánujete rekonštrukciu a máte pocit, že v istých momentoch budete robiť hluk, jednoducho vyveste oznam o rekonštrukcii na viditeľné miesto v bytovom dome.

Nastať môže aj situácia, že stavebný zákon ohlásenie vyžaduje aj pri jednoduchej stavbe, drobnej stavbe, stavebných úpravách alebo udržiavacích prácach. V prípade, že túto povinnosť nesplníte, stavebný úrad vám môže uložiť pokutu vo výške 300 eur.

Pokutu vo výške 800 eur vám úrad dá za zmenu stavby bez stavebného povolenia alebo v rozpore s ním.