Makroekonomický analytik Slovenskej sporiteľne Marián Kočiš poukazuje na fakt, že ceny nehnuteľností na Slovensku zrejme dosiahli svoje dno. To by mohlo viesť k oživeniu trhu.
Ako uvádza portál webnoviny.sk, v hre je aj to, že ceny nehnuteľností sa v horizonte niekoľkých kvartálov vrátia k stabilnejšiemu rastu. Spôsobiť to môže pokles sadzieb na hypotékach, no značný vplyv bude mať aj odznievanie dopadov inflácie a postupný rast miezd.
Z dlhodobého hľadiska však trh podľa neho čelí ďalším výzvam, ako je demografická zmena. Populácia vo vekovej skupine 25-34 rokov, ktorá najčastejšie hľadá nové bývanie, do roku 2035 totiž klesne približne o 25 %. Tento pokles by mohol viesť k štrukturálnym zmenám v dopyte po bývaní a ovplyvniť dynamiku rastu cien nehnuteľností.
Problémom je aj nedostatok nehnuteľností
Slováci žijú v porovnaní s počtom osôb v domácnosti vo relatívne preplnených podmienkach. Napríklad v porovnaní so susedným Českom nám teoreticky chýbajú stovky tisíc bytov. To naznačuje možnú medzeru medzi dopytom a ponukou bytov, čo prirodzene vytvára tlak na zvyšovanie cien nehnuteľností.
Okrem toho Slováci viac túžia po vlastnom bývaní. Zaujímavosťou je, že až 93 percent obyvateľov vlastní nehnuteľnosť. Toto číslo je druhé najvyššie v celej Európskej únii. Analytik uvádza, že mnohí Slováci taktiež zvažujú aj nákup investičnej nehnuteľnosti. Podľa jeho slov ide o alternatívu, ako zhodnocovať peniaze. Ide o trent, ktorý podporila relatívne ľahká dostupnosť úverovania.

Faktorom, ktorý by mohol tmliť demografickú zmenu, je aj medzinárodná migrácia. Košič ozrejmuje, že práve vysokokvalifikovaní pracovníci zo zahraničia mohli priniesť kapitál, ktorý by mal vplyv na rast cien nehnuteľností.
Tento impulz však môže prísť aj od Slovákov, ktorí síce žijú v zahraničí, no rozhodnú sa pre kúpu nehnuteľnosti na Slovensku.
Trh je plný menších bytov
V súčasnosti sa na trh dostávajú prevažne menšie byty v dôsledku rastúcich cien za meter štvorcový. Analytik upozorňuje, že časom sa títo kupujúci prirodzene presťahujú do väčších priestorov a svoje menšie byty budú chcieť predať. Môže však byť menej záujemcov, pričom kľúčovým faktorom ostáva predovšetkým poloha bytu.
Menšie byty by sa v budúcnosti mali stať pre mladých ľudí dostupnejšími, zatiaľ čo väčšie byty môžu, pri zachovaní aktuálneho trendu, čiastočne chýbať. Kočiš upozorňuje, že demografické faktory, ako je pokles pôrodnosti a zmenšujúce sa domácnosti, môžu situáciu ešte ovplyvniť.
Nielen trh bývania, ale aj stavebný sektor, sú momentálne v období stagnácie. „Keďže ide o vysoko cyklické odvetvie, oživenie bude pozvoľné,“ hovorí analytik a dodáva, že kým sa táto situácia zmení, môže to zabrať dosť času.
Na záver odborník upozorňuje, že rasty cien nehnuteľností z rokov 2021 a 2022 sa už nemusia zopakovať.