Po takmer štyroch dekádach sa v Bratislave obnovil koncept družstevného bývania, známy z éry socializmu. Očakáva sa, že tento trend bude naberať na obrátkach. Informuje o tom portál tvnoviny.sk.
V minulosti štát hradil tretinu nákladov na bývanie, zatiaľ čo obyvatelia postupne splácali zvyšok. Tento model, typický pre socialistické obdobie, teraz oživuje fínska developerská spoločnosť. V lete ponúkli byty v rámci svojho projektu v Ružinove.
Nedávno spoločnosť vyhodnotila svoj pilotný projekt. Družstvo sa im podarilo založiť za dva mesiace namiesto plánovaného polroka. Peter Dovala, riaditeľ developerských projektov YIT Slovakia, uviedol: „Záujem bol enormný, stovky žiadostí. Vzhľadom na obmedzený počet členov družstva, približne 40, sa kapacita rýchlo naplnila.“
Najväčší záujem prejavili ľudia tesne pred štyridsiatkou, pre ktorých by mohlo byť náročné získať klasický 30-ročný hypotekárny úver. Jednou z hlavných výhod družstevného bývania je práve možnosť vyhnúť sa bankovému financovaniu.
Developer plánuje v koncepte družstevných bytov pokračovať, a to nielen v súčasných projektoch, ale aj v budúcich zámeroch.
Jednoduchší prístup k bývaniu
Generálny riaditeľ Milan Murcko zdôrazňuje potenciál družstevného bývania v súčasnom ekonomickom prostredí. Považuje ho za riešenie pre tých, ktorí majú ťažkosti s prístupom k tradičným hypotékam alebo ich považujú za nevýhodné, uvádza portál startitup.
Družstevné bývanie ponúka jednoduchší prístup k vlastnému bývaniu v porovnaní s klasickým bankovým financovaním. Proces začína podpisom rezervačnej zmluvy a žiadosťou o členstvo v družstve. Po schválení žiadosti záujemca zaplatí minimálne 20% z celkovej ceny bytu, čím sa stáva členom družstva. Zvyšnú sumu uhrádza prostredníctvom pravidelných mesačných splátok. Po úplnom splatení má člen právo previesť byt do svojho osobného vlastníctva.
Tento model tak predstavuje alternatívnu cestu k vlastnému bývaniu, obchádzajúc tradičné bankové inštitúcie a ich často prísne podmienky poskytovania úverov.
Členstvo v bytovom družstve poskytuje flexibilitu vo využívaní nehnuteľnosti. Člen družstva má možnosť byt nielen obývať, ale aj prenajímať alebo predať svoj podiel, a to kedykoľvek počas trvania členstva. Navyše, družstevný podiel je dediteľný, čo umožňuje jeho prevod na potomkov či iných dedičov.
Družstevné bývanie je v Európe populárne
Tento model bývania je výhodný pre rôzne vekové skupiny. Pre seniorov predstavuje príležitosť zabezpečiť bývanie pre svoje deti alebo vnúčatá prostredníctvom prevodu podielu. Zároveň je atraktívny pre mladé rodiny, keďže pri posudzovaní úverovej schopnosti sa neberie do úvahy príjem jednotlivého člena, ale finančná situácia družstva ako celku.
Družstvo totiž spláca jeden spoločný úver, čo môže uľahčiť prístup k bývaniu aj pre tých, ktorí by samostatne nemuseli spĺňať kritériá na získanie hypotéky.
Spoločnosť na svojej webovej stránke zdôrazňuje univerzálnosť družstevného bývania z hľadiska veku. Tento model je prístupný pre široké spektrum záujemcov, od mladých ľudí až po seniorov, keďže vek nie je rozhodujúcim faktorom. Systém umožňuje získať byt do osobného vlastníctva po úplnom splatení jeho ceny, či už prostredníctvom pravidelných mesačných splátok alebo jednorázovým doplatením.
Družstevné bývanie sa teší značnej popularite v rôznych častiach Európy. V Českej republike predstavuje tento typ bývania približne desatinu všetkých obývaných nehnuteľností. Vo Viedni je tento podiel ešte výraznejší, kde až 45 percent obyvateľov žije v družstevných bytoch.