Asociácia výrobcov minerálnych izolácií na svojom webe informuje spotrebiteľov o nekvalitných tepelných minerálnych izoláciách. Tie sa nachádzajú aj na slovenskom trhu a spotrebitelia by na ne mali dávať pozor.

V súčasnosti ide hlavne o produkty pochádzajúce z Bieloruska, Ukrajiny a niektoré poľské výrobky, ktorých výrobcovia nie sú členmi asociácie.

Výsledky meraní skúšobného laboratória Slovenskej technickej univerzity ukázali, že výrobky z vyššie uevdených krajín nedosiahli deklarované mechanické parametre. Pre spotrebiteľa ide o problém, pretože tieto izolácie môžu spôsobiť zníženie kvality až závadnosti celej fasády.

Zdroj: AVMI

Následky spotrebiteľov nepotešia

V prípade, že sa spotrebiteľ rozhodne pre použitie fasádnej minerálnej izolácie s výrazne nižšími mechanickými vlastnosťami, môže skončiť nemilo prekvapený. Objaviť sa totiž môžu vady a nefunkčnosť zateplenia.

Medzi vady, ktoré sa objavujú, patrí napríklad vznik trhlín, čo môže viesť k zatekaniu do izolácie a jej nefunkčnosť. V tých najhorších prípadoch môže dôjsť až ku kolapsu celej fasády. Ide totiž o izolácie, ktoré nie sú tak, aby boli kompenzované jej nízke mechanické vlastnosti.

Pri zaťažení vetrom (saním) je kľúčovým parametrom TR – pevnosť v ťahu. Aby kotvy správne fungovali a neprenikali do izolácie, sleduje sa tiež pevnosť v tlaku pri 10 % stlačení.

Výkonná riaditeľka AVMI Marcela Kubů uvádza:

Mechanické parametre nie sú zjavné na pohľad a nedajú sa tak skontrolovať, ale dovážané nekvalitné materiály zvyčajne nemajú ani certifikát EUCEB, ktorým sa preukazuje zdravotná nezávadnosť minerálnych vlákien. Logo sa štandardne umiestňuje na každý jeden obal izolácie

Spotrebitelia by mali pri nákupe izolácie postupovať opatrne, skontrolovať štítok na obale a overiť si aj zdravotnú nezávadnosť výrobku.

Riaditeľka AVMI ďalej uvádza, že výrovky členov asociácie musia splniť prísne výrobné štandardy a kvalitu produktov. Ide o faktory, ktoré sú dlhodobo stabilné. „Projektanti aj zhotovitelia stavieb sa tak môžu spoľahnúť, že hodnoty uvedené na obale izolácie sú dodržané,“ dodáva.

Asociácia výrobcov minerálnych izolácií sa zameriava na kvalitu materiálov predávaných na trhu a pravidelne testuje dovozové aj vlastné produkty. V prípade zistenia nedodržania parametrov podáva podnety na Slovenskú obchodnú inšpekciu. Vzhľadom na vysoký výskyt nekvalitných minerálnych izolácií zaviedla aj vlastný systém monitorovania kvality.

Výsledkom bude zoznam nekvalitných výrobkov, ktorý sa zverejní a priebežne aktualizuje na webovej stránke asociácie v júli 2024. Tento zoznam slúži ako užitočná pomôcka pre spotrebiteľov.