Dôchodkové správcovské spoločnosti po prvý raz využijú časť peňazí z druhého piliera na podporu nájomného bývania na Slovensku. Do prvých projektov investujú 60 miliónov eur, ktoré pomôžu financovať výstavbu nových bytov v rámci systému štátom podporovaného nájomného bývania. Informuje o tom agentúra SITA.
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš uviedol, že nejde o jednorazový krok. Podľa jeho slov už vznikajú ďalšie projekty, do ktorých by mohli smerovať nové investície z dôchodkových fondov. Ich celková hodnota by mala dosiahnuť približne 170 miliónov eur.
V druhom pilieri si dnes sporí viac ako dva milióny ľudí a hodnota ich úspor už prekročila 21 miliárd eur. Práve časť týchto prostriedkov môže po novom podporovať aj rozvoj infraštruktúrnych projektov na Slovensku.

Novela zákona otvorila nové možnosti
Investovanie do nájomného bývania umožnila novela zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorá začala platiť minulý rok. Nové pravidlá rozšírili možnosti dôchodkových správcovských spoločností aj o infraštruktúrne projekty.
Minister zároveň pripomenul, že správcovia fondov naďalej rozhodujú samostatne o tom, kam peniaze sporiteľov investujú. Každá investícia musí spĺňať podmienku výhodnosti pre sporiteľov, preto zákon nemení ich povinnosť chrániť zverené úspory.
Prvé projekty vzniknú v Bratislave aj krajských mestách
Podľa Asociácie dôchodkových správcovských spoločností patrí nájomné bývanie medzi bežné investície aj v ďalších európskych krajinách. Slovenské dôchodkové správcovské spoločnosti preto vstúpia do fondu nájomného bývania, ktorý spravuje spoločnosť Tatra Asset Management.
Fond plánuje investovať predovšetkým do rezidenčných projektov v Bratislave a ďalších krajských mestách. V úvodnej fáze počíta s kapitálom približne 100 miliónov eur a do portfólia zaradí okolo 500 nájomných bytov. Ak príprava projektov bude pokračovať podľa plánu, prvé byty by sa na trhu mohli objaviť už v budúcom roku.








