Bratislavská mestská časť Rača pripravuje veľkolepý projekt, ktorý by mal výrazne zmeniť jej tvár a priniesť obyvateľom nový priestor na oddych a stretávanie.
Račianske korzo s dĺžkou päť kilometrov má ambíciu stať sa najrozsiahlejším projektom svojho druhu na Slovensku. Starosta Michal Drotován predstavil základné obrysy zámeru, na ktorom mestská časť spolupracuje s renomovanou architektonickou kanceláriou Superatelier.
„Aktuálne sa spracováva urbanistická štúdia, ktorá bude v najbližších týždňoch prezentovaná poslancom miestneho zastupiteľstva na pripomienkovanie,“ uviedol starosta Drotován. Po zapracovaní pripomienok bude štúdia zverejnená aj pre širokú verejnosť. Obyvatelia Rače tak budú mať možnosť nahliadnuť do budúcej podoby svojej mestskej časti.
Postupná realizácia do roku 2030
Projekt takéhoto rozsahu si vyžaduje nielen dôkladnú prípravu, ale aj postupnú realizáciu. Podľa starostu je výhodou zámeru práve možnosť etapizácie.
„Výhodou tohto projektu je, že sa dá realizovať postupne a podľa finančných možností,“ vysvetlil Drotován na sociálnej sieti. Mestská časť plánuje dokončiť celých päť kilometrov korza najneskôr do konca roka 2030, pričom rýchlosť realizácie bude závisieť od dostupných finančných zdrojov.
Prvá etapa projektu by sa mala začať realizovať už v roku 2026. Pôjde o prepojenie ulíc Černockého a Hečkovej chodníkom, ktorý povedie medzi futbalovým klubom FK Rača a električkovou traťou. Tento úsek bude slúžiť ako pilotná časť celého ambiciózneho zámeru.
Po dokončení urbanistickej štúdie budú jednotlivé fázy projektu spracované do podrobných projektových dokumentácií. V prípade potreby budú podliehať príslušným konaniam podľa nového stavebného zákona č. 25/2025 Z.z., ktorý začne platiť od budúceho roka.
Prepojenie s ďalšími časťami Rače
Račianske korzo nebude izolovaným projektom, ale má ambíciu prepojiť rôzne časti mestskej časti. Starosta zdôraznil, že mestská časť myslí aj na napojenie tohto zámeru na Rendez. „Čakáme na zverenie pozemkov na Pastierskej ulici od hlavného mesta a následne chceme riešiť podobnú urbanistickú štúdiu aj pre túto lokalitu,“ doplnil Drotován.
Projekt Račianskeho korza predstavuje podľa starostu jeden z kľúčových zámerov mestskej časti na nasledujúce roky. „Čaká nás dlhá cesta, ale ako na každej ceste, je dôležité začať prvým krokom,“ poznamenal Drotován. Verí, že vďaka tomuto projektu bude Rača opäť o kus krajšia a príjemnejšia pre život.
Korzo by malo slúžiť nielen ako komunikačná tepna pre peších a cyklistov, ale aj ako priestor pre komunitný život, oddych a stretávanie obyvateľov. Podobné projekty sa v posledných rokoch realizovali vo viacerých európskych mestách a stali sa obľúbenými miestami pre trávenie voľného času.
Obyvatelia Rače sa tak môžu tešiť na postupnú premenu svojej mestskej časti, ktorá by mala priniesť nielen estetické zlepšenie, ale aj praktické benefity v podobe lepšej prepojenosti jednotlivých lokalít a vytvorenia nových verejných priestorov.