Zvýšenie dane z pridanej hodnoty (DPH) o tri percentuálne body spôsobilo, že novostavby zdraželi o tisíce eur. Tento trend však nezostane izolovaný len v segmente nových bytov. Podľa odborníkov sa cenový nárast prejaví aj na trhu so staršími nehnuteľnosťami. Poukázal na to portál O peniazoch.
„Záujemcovia o bývanie rast cien nehnuteľností akceptujú a vzhľadom na predpokladaný pokles úrokových sadzieb v tomto roku očakávame zvýšený záujem o kúpu vlastného bývania,“ vysvetľuje Róberta Mecková, riaditeľka spoločnosti FinGO reCloud. Podľa jej slov je dopyt po nehnuteľnostiach stabilne vysoký a kvalitné byty sa predávajú veľmi rýchlo.
Najnovšie údaje Národnej banky Slovenska (NBS) potvrdzujú rastúci trend na realitnom trhu. V závere minulého roka dosiahol medziročný rast cien nehnuteľností 6,7 percent, pričom zdražovanie sa dotklo všetkých typov bytov aj rodinných domov vo všetkých krajoch Slovenska.

Novostavby sú pre kupujúcich atraktívnejšie
Staršie byty zostávajú cenovo dostupnejšou alternatívou k novostavbám. Aktuálne sú panelákové byty v priemere o 30 percent lacnejšie v porovnaní s mediánovou cenou novostavieb. „Ak si však klient z finančných aj časových dôvodov môže dovoliť kúpiť novostavbu, často ju uprednostní pred klasickým starším panelákom,“ konštatuje Mecková.
Hlavnými dôvodmi sú nižšie mesačné prevádzkové náklady a celková atraktivita moderných bytov.
To však neznamená, že staršie byty nemajú na trhu svoje miesto. „Kvalitne zrekonštruovaný byt v dobrej lokalite môže byť plne konkurencieschopný,“ zdôrazňuje Mecková. Práve lokalita a stav nehnuteľnosti zostávajú kľúčovými faktormi pri rozhodovaní o kúpe.
Odborníci upozorňujú, že pre zlepšenie dostupnosti bývania je potrebná systematická podpora zo strany štátu. „Nestačí len formálne prijať zákon o nájomnom bývaní. Je nevyhnutné reálne podporiť jeho výstavbu a stanoviť dlhodobé pravidlá, ktoré prežijú viac než jedno volebné obdobie,“ upozorňuje Mecková.
Situáciu na realitnom trhu ovplyvňuje aj celkový nárast nákladov na služby a stavebné materiály. Tieto faktory v kombinácii so zvýšenou DPH a pretrvávajúcim dopytom vytvárajú tlak na ďalší rast cien nehnuteľností. Pre potenciálnych kupujúcich to znamená, že odkladanie kúpy bytu či domu môže v konečnom dôsledku viesť k vyšším nákladom.
Analytici predpokladajú, že trend zdražovania bude pokračovať aj v nasledujúcich mesiacoch, pričom tempo rastu cien sa môže líšiť v závislosti od lokality a typu nehnuteľnosti. Kľúčovú úlohu budú zohrávať aj úrokové sadzby, ktorých očakávaný pokles by mohol podporiť záujem o hypotekárne úvery a následne aj dopyt po nehnuteľnostiach.