Kontajnerový dom je vo svete čoraz obľúbenejší a pomaličky si svoje miesto nachádza aj na Slovensku. Premýšľate nad takýmto typom domu? Prečítajte si článok o jeho výhodách a nevýhodách.
Kontajnerový dom môžete využiť ako letný dom pre priateľov a hostí či siahnuť po ňom namiesto záhradného altánku. Nech už sú vaše dôvody akékoľvek, určite kontajnerovým domom nič nepokazíte, práve naopak.
Výhody
- Je montovaný – Jednotlivé súčasti kontajnerového domu sa vyrábajú priamo vo fabrike či nejakom podniku, čo výrazne uľahčuje stavbu domu. To znamená, že jeho stavba nebude napríklad ovplyvňovaná nepriaznivým počasím a podobne.
- Rýchla konštrukcia – stavba takéhoto domu je oveľa rýchlejšia ako tradičné stavebné metódy. Väčšie domy je možné dokončiť už za pár mesiacov.
- Je mobilný – Nech už máte akýkoľvek dôvod, možno sa stane, že budete chcieť svoj dom premiestniť. Pri tradičnej konštrukcii domu takúto možnosť nemáte, no kontajnerový dom môžete presunúť na nové miesto toľkokrát, koľkokrát je to potrebné.
- Predvídateľné náklady – Práce potrebné na stavbu kontajnerového domu obvykle prichádzajú s pevnou cenou. Jedinými požadovanými variabilnými nákladmi sú náklady na prípravu, montáž, založenie a napájanie staveniska. Takýto dom však nie je vždy lacnejšou alternatívou. Cena sa zvykne líšiť v závislosti od viacerých faktorov.
Zápory
- Sú potrebné rôzne stavebné povolenia – Rovnako ako v prípade klasického murovaného domu, aj v prípade kontajnerového domu je potrebné vybaviť rôzne stavebné povolenia.
- Nenahradí klasický dom – Napriek tomu, že svojím dizajnom a vybavením je plnohodnotnou alternatívou klasického domu, nikdy ho úplne nenahradí.
TIP: Sledujte nás aj na našom Facebooku, kde pravidelne pridávame zaujímavosti zo slovenskej architektúry a dizajnu.
Kontajnerový dom získava v posledných rokoch na popularite a prináša viacero výhod. Nikdy však nepredpokladajte, že vás to bude stáť menej ako stavba bežného domu, alebo že je to ekologickejšia forma domu.