Deduško Večerníček sprevádza každý večer už niekoľko generácií detí a prináša im nejednu zaujímavú rozprávku. Vedeli ste, že na Slovensku existuje dom, ktorý je vernou kópiou domčeka Deduška Večerníčka?

Domček Deduška Večerníčka

Národná kultúrna pamiatka, ktorá sa nachádza v Prešovskom kraji, sa začiatkom júla začala rekonštruovať. Plánovaný termín ukončenia rekonštrukčných prác je november 2020. V posledných rokoch domček dosť chátral, no Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) sa rozhodla, že tento architektonický skvost a symbol detstva opraví a zachová aj pre ďalšie generácie. „Zvučka Večerníčka je najdlhšie vysielanou zvučkou v Slovenskej republike. Odrastá na nej už tretia generácia divákov RTVS. Keď sme sa dozvedeli, že predmetný domček je v dezolátnom stave, považovali sme za povinnosť zachrániť ho,“ uviedol generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník. Podľa stanoviska RTVS ide o jeden z posledných objektov ľudovej architektúry svojho druhu na území Prešovského kraja.

Zdroj: facebook.com/irenamalicka

Rekonštrukcia bude stáť približne 100 tisíc eur. Postupne by sa mala na domčeku opraviť strecha, okná, okenice a vymeniť poškodené drevené hranoly a podlaha. Po ukončení prác by mal mať domček novú bielu omietku, komín a slamenú strechu. Rekonštrukciu povedie Dušan Žipaj z Matiašky, ktorý plánuje pri oprave využiť tradičné techniky. Celá oprava sa bude vykonávať technikami, vďaka ktorým bude domček vyzerať presne tak, ako na začiatku a neboli tam pridané žiadne moderné a rušivé prvky. Zrub bude po dokončení všetkých prác premiestnený, avšak len v rámci obce Nová Sedlica.

Na čo sa bude domček po rekonštrukcii využívať?

Po dlhých rokoch chátrania by mal domček po rekonštrukcii ožiť a byť sprístupnený verejnosti. Národná kultúrna pamiatka bude slúžiť stálej expozícii, kde si návštevníci budú môcť pozrieť depozitár detských programov a zaspomínať na Deduška Večerníčka a jeho príbehy. „Verím, že o nejaký čas sa v tomto domčeku otvorí expozícia televíznej rozprávky a podporíme tak cestovný a turistický ruch v tomto krásnom kúte Slovenska,“ skonštatoval Rezník.

Zdroj: TASR

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu