Výstavba celoročnej lyžiarskej haly na Donovaloch mala už od začiatku veľa odporcov. V prvej polovici tohto roka vznikla petícia a žaloba, ktoré vznik haly nateraz stopli. Okresný úrad v Banskej Bystrici totiž vrátil vec na nové prejednanie a rozhodnutie.

Lyžiarska hala – Donovalley Resort

Donovaly patria k najznámejším lyžiarskym strediskám na Slovensku. Podľa slov investora by tam mal vzniknúť komplex s názvom „Lyžiarska hala – Donovalley Resort“. Súčasťou by mali byť okrem krytej lyžiarskej haly aj zasnežovanie, sedačková lanová dráha, lyžiarsky vlek, hotel, zimný štadión, parkovací dom, vyhliadková reštaurácia, turistické ubytovanie či zásobáreň vody pre zasnežovanie. Hala by mala byť veľká 4,48 hektára a stáť by mala približne 60 miliónov eur.

Zdroj: Vizualizácia: Donovalley

Výstavba má veľa odporcov už od jej začiatku

V prvej polovici tohto roka bola podaná žaloba, dôvodom ktorej bol nesúlad so všeobecne záväzným nariadením obce Donovaly s územným plánom, ktorý počíta s výstavbou haly. Zmena územného plánu obce nie je podľa prokuratúry v súlade s územným plánom Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK).

V súčasnosti bola výstavba tejto celoročnej lyžiarskej haly stopnutá, Okresný úrad v Banskej Bystrici – odbor výstavby a bytovej politiky – totiž zrušil územné rozhodnutie obce z mája tohto roka, a vec vrátil na nové rozhodnutie a prejednanie. „Je to dobrá správa pre všetkých, ktorým záleží na životnom prostredí a pohode bývania na Donovaloch, hoci nejde o finálne rozhodnutie a viaceré námietky predložené v odvolaní odvolací orgán bagatelizoval alebo z formálnych dôvodov odmietol,“ hodnotí situáciu občianske združenie Via Iuris.


TIP: Sledujte nás aj na našom Facebooku, kde pravidelne pridávame zaujímavosti zo sveta architektúry a dizajnu.


Minister životného prostredia Ján Budaj krátko po nástupe do funkcie prisľúbil, že proces schvaľovacích povolení, týkajúcich sa haly, nechá preveriť. My rovnako budeme sledovať túto kauzu a uričte vás budeme v niektorom z našich článkov informovať o tom, ako to vyzerá s výstavbou tejto haly.

Zdroj: mybystrica.sme.sk