Drevodomy si aj na Slovensku našli mnohých fanúšikov. Je to pre viacero výhod, ktoré stavba drevodomu aj bývanie v ňom prináša. Ktoré to sú, sa dozviete v našom krátkom článku.

Drevodomy pre blízkosť prírody i kvalitu

Drevo sa po mnoho generácií využívalo aj ako stavebný materiál. Stavby z dreva slúžili na bývanie a stavali sa z neho tiež kostoly a hospodárske budovy. To, že mnohé z týchto budov dnes ešte stále stoja, hovorí o dlhej životnosti dreva. Drevodomy využívajú viaceré vlastnosti tohto stavebného materiálu:

Výborné tepelnoizolačné vlastnosti

Drevo má výborné tepelnoizolačné vlastnosti. Steny drevodomov sa okrem toho skladajú z viacerých materiálov, vďaka čomu ho dopĺňajú o ďalšie vrstvy. Na izoláciu sa vo vnútri obvodových stien používa minerálna vlna alebo iné materiály. Zatepľuje sa tiež fasáda a nechýba ani izolácia stropu. Výsledkom tejto kombinácie je úspora nákladov na vykurovaní.

Bývajte už o niekoľko mesiacov

Drevostavby neovplyvňuje počasie do takej miery ako stavbu murovaného domu. Stavba prebieha vo výrobnej hale, preto je možné realizovať ju aj počas zimných mesiacov. Keďže nie je potrebné sekať drážky do tehly, úsporu času prináša aj vyhotovenie rozvodov. Pri plánovaní termínu výstavby je tak potrebné myslieť na vplyv počasia len pri niektorých krokoch, ako napríklad vyhotovení základovej dosky. Krásna drevostavba je vďaka tomu pripravená na svojich obyvateľov už do 5 mesiacov.

Zdravé prostredie

Moderné drevodomy sú vhodným prostredím na bývanie aj pre alergikov, astmatikov či iných ochoreniach dýchacej sústavy. Bývanie „v objatí“ prírodným materiálom okrem toho pozitívne vplýva na náladu a celkové psychické nastavenie.

Minimalizuje vlhkosť

Častým problémom domácností je zvýšená vlhkosť a boj s plesňami. Pre drevo aj ostatné časti obvodových múrov domu by mala vlhkosť navyše vážne následky. Aby sa vniknutiu vlhkosti zabránilo, používajú sa dva základné prístupy:

  • Difúzne uzatvorená stavba — nosnú konštrukciu a tepelnoizolačné vrstvy chráni parotesná fólia, ktorá zabraňuje vnikaniu vlhkosti a všetky vrstvy zostávajú suché.
  • Difúzne otvorená stavba — množstvo vlhkosti, ktoré prestupuje z interiéru je regulované, dom „dýcha“ a zabraňuje hromadeniu vlhkosti v konštrukcii.