Historické mestské kúpele Grössling v bratislavskej mestskej časti Staré Mesto čaká rozsiahla rekonštrukcia. Mesto v spolupráci s Metropolitným inštitútom Bratislava (MIB) vyhlásilo v marci 2020 architektonickú súťaž o výslednú podobu rekonštrukcie objektu.

História kúpeľov

Budova kúpeľov Grössling bola postavená v roku 1895 pod názvom Bad Pozsony. Autorom projektu bol viedenský architekt Albert Svoboda a boli v nej sedacie a vaňové kúpele. V roku 1914 boli rozšírené o nové krídlo, v časti budovy orientovanej k Dunaju vybudovali aj šermiarsku sálu. V roku 1917 Priemyselná banka predala kúpele Prešporskej obchodnej a úvernej banke a kúpele Pozsony sa zmenili na akciovú spoločnosť Grössling. Posledné rozširovanie kúpeľov sa realizovalo v rokoch 1929 a 1930, keď sa kúpele rozrástli o nové byty. V roku 1946 odkúpilo kúpele mesto. V roku 1994, po takmer sto rokoch, kúpele zatvorili pre ich havarijný stav. Mesto Bratislava sa rozhodlo, že kúpele zrekonštruuje a obnoví.

kúpele Grössling

kúpele Grössling

Rekonštrukcia kúpeľov

Mestské kúpele Grössling patrili k ikonickým stavbám nášho hlavného mesta a boli stretávacím bodom obyvateľov. Práve túto funkciu by im mesto chcelo prinavrátiť. V marci 2020 bola vyhlásená architektonická súťaž o výslednú podobu rekonštrukcie objektu. “Ponechávame architektom voľné ruky, hoci treba rešpektovať požiadavky na ochranu pamiatkových hodnôt, funkčnosť, ekonomiku prevádzky, ale aj ekológiu,“ vyjadril sa pre portál YIM.BA G. Bindics z Metropolitného inštitútu Bratislavy. Ambíciou je využitie zelenej a  geotermálnej energie. Kúpele Grössling totiž obsahujú vlastnú studňu. Predpokladaný rozpočet na celkovú rekonštrukciu sa pohybuje na úrovni 12-13 miliónov eur. Projekt by mal byť návratný, vďaka čomu je financovateľný z pôžičky pre mesto a rovnako je možnosť využitia rôznych fondov a grantových schém. Predpokladaný začiatok rekonštrukcie je stanovený na jar 2022.

kúpele Grössling

Okrem obnovy kúpeľnej časti je jedným z plánov aj to, že do oddelenej časti objektu sa presťahuje časť Mestskej knižnice a vytvorí sa tak verejná inštitúcia, ktorá bude prístupná pre všetkých.

Pozrite si virtuálnu prehliadku kúpeľov a to, ako vyzerajú aktuálne.

Zdroj: grossling.sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu