Múzeum Andyho Warhola na východe Slovenska patrí k najzaujímavejším múzeám nielen v rámci našej krajiny, ale aj sveta. Po dlhých rokoch sa chystá jeho rekonštrukcia, s ktorou by sa malo začať už túto jeseň.

Múzeum Andyho Warhola

Múzeum aktuálne sídli v priestoroch pôvodného kultúrneho domu, ktoré zdieľa s mestom Medzilaborce (60% priestorov patrí múzeu a 40% mestu). „Múzeum je v budove, ktorá nebola projektovaná pre muzeálne účely, ale pre kultúrny dom ešte za čias minulého režimu. Je takmer 28 rokov prevádzkované v takzvaných adaptívnych muzeálnych priestoroch. Preto zamýšľaná rekonštrukcia ráta s komplexnou rekonštrukciou nielen interiéru, ale aj exteriéru fasády, budovy, strechy a mala by komplexne zmeniť spôsob, ako sa pozeráme dnes na architektúru múzeí a galérií.“, uviedol riaditeľ MMUAW Martin Cubjak.

Nový vzhľad múzea

Rekonštrukcia múzea prinesie nielen nový a moderný vzhľad, ale aj nové priestory na konferencie, výstavy, javiskové vystúpenia či oddychovú zónu na streche. Rovnako by malo byť jeho súčasťou aj laboratórium pre rôznorodé umelecké experimenty. Niečo ako bola legendárna Warholova Factory v Manhattane. „Zmodernizovaním priestorov múzea pritiahneme na severovýchod Slovenska ešte viac návštevníkov. A to nielen z blízkeho okolia, ale z celého Slovenska, i zo zahraničia, keďže najbližšie Warholove múzeum sa nachádza až v americkom Pittsburghu.“, priblížil predseda Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Milan Majerský. Vláda na rekonštrukciu múzea vyčlenila vyše 7 miliónov eur a predpokladané ukončenie prác by malo byť v roku 2022.

Múzeum Andyho Warhola

Spolupráca PSK s Technickou univerzitou v Košiciach

PSK prizval na spoluprácu v rámci rekonštrukcie múzea Technickú univerzitu v Košiciach. Od tejto spolupráce si sľubujú naozaj veľa. „Technická univerzita v Košiciach je odborne, kapacitne i personálne zdatná pre prípravu tejto veľkej stavby. Nový vzhľad múzea by mal korešpondovať s jedinečným európskym významom a odkazom samotného Andyho Warhola. V univerzite a jej kreatívnom tíme, ktorý nám pre tento výnimočný projekt ponúkol výnimočné riešenia a pozoruhodný koncept, vidíme záruku, že táto kultúrna inštitúcia v Medzilaborciach bude unikátom.“, dodal Majerský.

Múzeum Andyho Warhola

Múzeum Andyho Warhola

Múzeum Andyho Warhola

Zdroj: TASR / Prešovský samosprávny kraj